Home Uncategorized 360 TB Veriyi Sonsuza Kadar Saklayabilen Optik Disk!
360 TB Veriyi Sonsuza Kadar Saklayabilen Optik Disk!

360 TB Veriyi Sonsuza Kadar Saklayabilen Optik Disk!

0

Evet bir şeyleri sonsuza dek yedekliyoruz yanlış okumadınız. (Hemen pis pis şeyler gelmesin aklınıza lütfen.) Aslında ne kadar sonsuza kadar desekte inanmayın, sadece 14 Milyar yıla kadar saklayabiliyor… “Türkiye’nin büyük başarısı!!!” diyerek övünmek isterdik ama maalesef bu başarı Southampton Üniversitesi’nden geldi. Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği yönteme göre, kuvarsın 3 boyutlu yapısına nano-boyutta veri yazmak için femtosaniyelik lazer atımları kullanılıyor. Bu lazer atımları nano yapılı üç nokta içeren tabakalar oluşturuyor ve bu tabakalar birbirlerine beş mikron uzaklıkta.Yapıdaki değişiklikler başka bir ışık etkileşimi sayesinde okunabiliyor ve dalgaların yerleşimi (polarizasyon) ışın geçtikten sonra kaydediliyor.

superman1

Şimdiden bazı anıt eserleri küçük cam disklere kaydetmişler bile. Bu kayıtların arasında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Newton’un Opticks isimli eseri, Magna Carta ve Kral James’in İncili de yer almakta. Diskin üzerindeki verilerin yoğunluğu, 360 terabaytlık bir verinin tek bir parça kuvars üstüne kaydedilebileceğini gösteriyor. Bu disklere yaklaşık 180 °C sıcaklığa kadar 13,8 milyar yıllık bir dayanma ömrü biçiliyor.(o zaman yine “yuh amuhaaa”)

Verileri bu şekilde arşivleme fikri bir süredir gündemde dolaşıyordu, ama maalesef şimdiye kadar çok küçük kapasitede veriler saklanabilmişti. 2012’de bir müzik CD’sine inç kareye 40 mb sığacak şekilde veri kaydedilmişti. Bu gelişme ise çok uzun süreli olarak büyük verileri saklamamıza olanak sunmuştur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir