Home Teknoloji Haberleri 3d Printer Nedir Ne İşimize Yarar ?

3d Printer Nedir Ne İşimize Yarar ?

0

Türkçe karşılığı 3 boyutlu yazıcılar birçok kullanıcının ilgisini çektiği gibi yeni bir devrimin başlangıcını oluşturacak gibi de görünüyor.

Hem günlük ev, hem de kurumsal alandaki kullanıcılara hitap eden 3 boyutlu yazıcı teknolojisi birbirinden farklı kullanım alanları ve yöntemlerle yeni iş sahası oluşturmaya başladı.

3D Printer ‘ ın Hayatımız Üzerindeki Etkileri

Tasarım ve yapılabilecekler konusunda sınırların olmadığı bir dünya oluşturan yazıcılar ile bardaktan yüzüğe iç içe geçmiş süs eşyalarından yedek parçaya kadar birçok eşya üretebilmek mümkün. En büyük sorun fiyat. Henüz fiyatların çok ucuz olmadığı 3 boyutlu yazıcılar ile başka birinin tasarladığı kalemliği yazdırabilir veya üzerinde oynamalar yaparak kendi istediğiniz tasarımda eşyalar elde edebilirsiniz.

Ev kullanıcısına yönelik uygun fiyatlı ürünler için farklı siteler aracılığı ile bağış toplayan bazı gruplar yeni teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaşması açısından önemli roller oynamakta. Neler yapılabilir: Şuan yaygın olarak plastik ve plastik bazlı hammadde kullanılan yazıcılarda metal, alüminyum gibi maddeler de denenmektedir. Ünlü uçak firması Boing’in bu teknolojiyi kullanarak, uçak üreteceği haberi özellikle yedek parça konusunda tüm kuralları yeniden yazacağının habercisi olarak görülebilmektedir.

Sevkiyat ve bu alanda yaşanan gecikmeleri sıfıra indirme potansiyeli bulunan yeni ürünler sayesinde aracınızı servise götürmenize arızalı veya kırık olan parçayı kısa süre içerisinde yazdırıp sorununuzu giderebileceksiniz. Sağlık sektörüne etkisinde; 3 boyutlu yazıcılar sayesinde durumu kritik olan hastalar için çok kısa bir süre içersinde biyo-organik maddeler ile yapay damardan böbreğe kadar gerekli insan dokuları üretilebiliyor. Her alanda geliştirilen teknolojiler gibi üç boyutlu yazıcılarında kötüye kullanılması mümkündür.

Örneğin; herhangi birinin yaptığı bıçak ve silah tasarımını indirip, basmak mümkündür. Ancak kötüye kullanım durumu çoğu teknolojik ürünlerde mevcuttur. En azından şuan için bunun önlemini almak pek mümkün görünmüyor. 3D baskıyı cisme dökmek için kullanılan en yaygın ham madde PLA ve ABS adı verilen sert plastiktir. Bilgisayar ortamında CAD programıyla tasarlanan 3 boyutlu tasarımlar sanal olarak katmanlara bölünür ve her katman eritilen ham madde dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmaktadır.

Günümüzde otomotivden sağlığa, uzay sanayiden konut sektörüne kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanan 3D baskı, yakında evlerimize de girecek. Sanal ortamda da düzenlenen 3 boyutlu bir nesnenin katı formda basılmasını sağlayan 3D yazıcılarının Türkiye’deki satış fiyatı ise; 1000 dolardan başlamaktadır. Genel olarak bakıldığında 3D Printerlar hayatımız üzerindeki etkileri oldukça fazla yenilik ve değişik iş sahaları katacak. Çünkü buradaki tek sınır hayal gücünüzle doğru orantılıdır. Yani bu ve benzeri cihazlar için basılabilir tasarım örnekleri yapan kullanıcılar ne kadar üretici olursa diğer insanların işine yarayacak ve hayatını kolaylaştıracak daha fazla ürün ortaya çıkacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir