Home İlginç haberler 9 teknoloji zengininin şaşırtıcı hikayeleri!

9 teknoloji zengininin şaşırtıcı hikayeleri!

0

Yıllardır değişmeyen birşey varsa oda başarılı olmak için iyi bir üniversite eğitiminden geçtiğini anlatan yaklaşımlardır. Okuyacağınız iyi bir üniversite sizin için elbette ki birçok kapıyı aralayacaktır fakat gerçek başarıyı kendinize vereceğiniz eğitim ve hayalleriniz ile yakalarsınız.

İşte bu sözlerimizi kanıtlayan 9 büyük girişimci:

Micheal Dell – Dell’in Kurucusu

Michael-Dell

Toplam Servet: 21.9 Milyar Dolar
Eğitim: Texas Üniversitesi

Küçük bir lise öğrencisinin, merak sonucu bilgisayarını söküp tanımak istemesiyle başlayan süreç, onu bir dünya devi haline getirdi. Başarısının sırrı, yapacağı işi tüm derinliğiyle anlamaya çalışmasında yatıyordu. Yani, konuşmadan ve koşuşturmadan önce, düşünüyordu. Texas Üniversitesinde eğitim gören Dell’in ailesi onun doktor olmasını beklerken, o ayda 25 000 Dolar kazandıracak bir sektöre giriş yaptı. Ve haliyle artık ailesi onun doktor olmasını istemekten de vazgeçti.

Elizabeth Holmes- Theranos’un Kurucusu

elizabeth_holmes
Toplam Servet: 4.5 Milyar Dolar
Eğitim: Stanford Üniversitesi

Elizabeth Holmes, henüz 19 yaşında Stanford Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisiyken Singapur’a gitmiş ve SARS virüsü üzerinde çalışmalar yapmış. Daha sonra okulu bırakma kararı almış ve kendi şirketini kurma hayalinin peşine düşmüş. Şirketinin adını da Theranos koymuş. Okula ödediği paranın çok daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini düşünen Elizabeth, kurduğu şirket ile sağlık sektörüne devrim niteliğinde yenilikler getirmiş.

Mark Zuckerberg- Facebook’un Kurucusu

mark_cover
Toplam Servet: 33.3 Milyar Dolar
Eğitim: Harvard Üniversitesi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın en genç zenginlerinden birisi olmasıyla tanınıyor.

Steve Jobs- Apple’ın Kurucusu

steve-jobs
Toplam Servet: 11 Milyar Dolar
Eğitim: Reed Üniversitesi

Bir zamanlar dünyanın en zengin isimleri arasında olan Steve Jobs’ın okuduğu okul onun milyoner olmasına eğitim açısından pek yardımcı olmamış. Fajat Jobs’ın ilham kaynağı arayüz anlamında çok daha iyi bilgisayar üretme isteği olmuş.

Bill Gates- Microsoft’un Kurucusu

bill-gates-jpg
Toplam Servet: 80.5 Milyar Dolar
Eğitim: Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi bu güne kadar bir çok ünlü ve başarılı bilim adamı yetiştirdi. Bill Gates de başarılı isimlerden sadece bir tanesi. Ancak, Gates üniversitesine yalnızca iki yıl katlanabilmiş. Okulda bulunduğu dönemlerde hocalarına sürekli olarak ’30 yaşında bir milyarder olacağım’ diyen Gates, bunu açık bir şekilde başarmış görünüyor.

Jack Dorsey- Twitter’ın Kurucu Ortağı

jack-dorsey
Toplam Servet: 2.3 Milyar Dolar
Eğitim: Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Dorsey 13 yaşına kadar St. Louis, Missouri’de büyümüş. Bishop Dubourg Lisesi’nde eğitimini tamamlayan Dorsey, Missouri bilim ve teknoloji üniversitesi’ne gitmiş. Evan Williams, Odeo’nun CEO’su olduktan sonra şirket hızlı bir büyüme sürecine girmeye başlamış ve bundan 1 yıl kadar sonra da Evan Williams şirketin istikameti üzerine yoğunlaşırken işe aldığı mühendis Jack Dorsey, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı fikrini sunmuş. Jack Dorsey’in fikri; arkadaşlarınıza o an ki durumunu bildiren bilgiler göndermeye dayılı bir sosyal medya ağı, yani “Twitter”. Bu fikri medya yayım aracı olarak tasarladıktan sonra uygulamaya alma kararı alan Jack Dorsey ilk tweeti 140 karakteri geçmeyecek olacak şekilde Mart 2006’da atmış.

Evan Williams- Twitter’ın Kurucu Ortağı

3021166-poster-p-2-the-twitter-ipo-players-club-evan-williams
Toplam Servet: 2.4 Milyar Dolar
Eğitim: Nebraska-Lincoln Üniversitesi

Twitter’ın kurucu ortaklarından birisi olan Evan Williams, Eğitimine Nebraska-Lincoln Üniversitesinde başlamış fakat başlamasıyla bitirmesi –daha doğrusu bırakması– pek fazla bir vakit almamış.

Larry Ellison- Oracle’ın Kurucusu

131101112355-larry-ellison-package-1024x576
Toplam Servet: 46 Milyar Dolar
Eğitim: Illinois Urbana – Champaign Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi

Larry Ellison, bir veritabanı yazılımı ile yola başlayan ve şimdi dev bir teknoloji şirketi olan Oracle’nin kurucularından birisi. Oracle, hem bir veritabanı yazılımı hem de şirketin ismidir. Son on yılın en çok kazanan CEO’su, kendine bir ada almış ve yakınlarda ise aldığı adaya gelip gitmesini kolaylaştırmak için bir havayolu firması satın almakta bir mahsur görmemiş.

Jan Koum-Whatsapp’ın Kurucusu

ukraine-jan-koum-whatsapp
Toplam Servet: 6.8 Milyar Dolar
Eğitim: San Jose Devlet Üniversitesi

Brian Acton ile 2009 yılında WhatsApp’ı kuran. İki isim de Yahoo’da çalışıyordu. Bugün dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısı 700 milyonun üzerinde. Bu rakam geçtiğimiz yıl başında 200 milyon civarındaydı. Yani her geçen gün yaklaşık 1 milyon kişi daha WhatsApp’a katılıyor.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir