Home Teknoloji Haberleri 9 Yıllık Yolculuğun Sonu!

9 Yıllık Yolculuğun Sonu!

0

İnsanoğlu, 9 yıllık yolculuğun sonunda cüce gezegen Pluto’ya ulaşmayı başardı! İşte ilk kare…

2015071417460137672

İnsanoğlu, sonunda Pluto‘ya ulaştı. NASA’nın hesaplamalarına göre 9 yıl önce fırlatılan New Horizons uzay aracı, Salı günü 6:49 (CDT) itibariyle gezegene şimdiye kadarki en yakın mesafesine ulaştı.

Pluto’ya 12.500 km uzaklıkta bulunan New Horizons, bu noktadan sonra cüce gezegenden fotoğraflar çekip dünyaya göndermeye başlayacak. Ancak ilk fotoğrafları görmemiz, birkaç saat alabilir.

New Horizon’un bir piyanodan büyük olmayan parçası, soğuk gezegene doğru saatte48.280 km hızla yol kat etmeye başlamış durumda. Birkaç saat içinde Pluto’nun yüzeyinden detaylı fotoğraflar karşımızda olacak, ancak şimdilik birkaç saat önce gönderilen bu fotoğrafla idare etmek zorundayız:

Bu gelişme, uzay keşfi açısından da bir devrin sonu anlamına geliyor. ABD, Pluto’ya ulaşarak güneş sistemimizdeki tüm gezegenleri ziyaret etmeyi başaran ilk ülke olmayı başarıyor.

İnsanoğlunun Pluto’dan edineceği birçok bilgi var – buna güneş sisteminin ilk zamanları dahil. Tüm bu bilgilerin toplanıp dünyaya gönderilmesi ise yaklaşık bir yıl sürebilir.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir