Home Teknoloji Haberleri 900 milyon Android cihaz tehlikede!
900 milyon Android cihaz tehlikede!

900 milyon Android cihaz tehlikede!

0

Bir güvenlik firması olan Check Point’in ortaya çıkardığı bu olay açık cihazlarda bulunan Qualcomm yongalarından kaynaklanıyor.

Quadrooter adı verilen açığa bu ismin verilmesinin sebebi ise 4 farklı açığın bir arada bulunması. Qualcomm tabanlı yongalar kullanan akıllı telefonları ve tabletleri tehlikeye atan bu açığın yaklaşık 900 milyon kadar Android cihazı doğrudan tehdit ettiği belirlendi. 

gettyimages-482411460

Qualcomm yongalarına bir donanım güncellemesi görünümünde cihazlara zararlı yazılım gönderen saldırganlar bu sayede sizlerin kamera, mikrofon gibi diğer donanımlarınızı kontrol altına alıyor ve bu yazılım sisteminize sızarkan hiçbir izine ihtiyaç bile duymuyor.

Nexus 5X, Nexus 6P, Samsung Galaxy S7 ve S7 EDGE cihazları etkilenmesi muhtemel cihazlar listesinde yer alıyor ayrıca en güvenlikli telefon denilen BlackBerry DTEK50’de bu listeye giriş yapıyor. Bu konuyla ilgili Qualcomm henüz bir açıklama yapmamasına rağmen bizim düşüncemiz çok yakında bir güvenlik yaması çıkarılacağı yönünde.

android-malware-stock-image

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir