Home İlginç haberler AlphaGo İlk Kez Kaybetti
AlphaGo İlk Kez Kaybetti

AlphaGo İlk Kez Kaybetti

0

Çağımızın en stratejik oyunlarından biri olan GO üzerine Google’ın geliştirdiği AlphaGo yapay zeka yazılımı Dünya Şampiyonu Lee Sedol karşısında 3-0 öndeydi fakat dördüncü maç AlphaGo’nun planladığı gibi gitmedi. Oyunun ilerleyen safhalarında AlphaGo hata yaptı ve bu hatayı 7-8 hamle sonra fark edebildi fakat artık çok geçti, Lee Sedol oyunu eline aldı ve galibiyete ulaştı. AlphaGo buraya gelene kadar en iyi oyuncularla sırayla oynamıştı ve onlarca maç içerisinde tek bir oyun dahi kaybetmedi, kuralı bozan Lee Sedol oldu.

1

Maç sonunda AlphaGo’nun yaratıcıları ve Lee Sedol bazı açıklamalarda bulundu ve meraklıların sorularını yanıtladılar.

Lee: Teşekkürler fakat sadece bir oyundu, daha önce bir oyun kazandığım için bu kadar tebrik edilmemiştim. Maça gelmeden önce bir kaç farkla kazanacağımı düşünüyordum ve bir oyun kaybetmenin gayet doğal olacağını düşünüyordum ama senaryo ters dönmüş gözüküyor, sadece bir oyun kazanmış olmak başta onur kırıcı gözüküyordu fakat şimdi inanılmaz bir his.

AlphaGo yapımcıları: Lee bugün alphago için fazla iyiydi, oyunun ortalarında alphago gayet iyi gittiğini düşünüyordu fakat lee onu hata yapmaya zorladı harika oyunuyla. Aslında bu bizim için iyi oldu çünkü AlphaGo nun açıklarını ve zaaflarını görmüş olduk ve bu sayede onu geliştirmemiz mümkün olacak. Lee Sedol’a bu konuda çok teşekkür ediyoruz.

Soru : Size AlphaGo nun yaptığı hamleler sadece bize göre bir hata mıydı yoksa program da bunun farkında mıydı ?

Cevap(yaratıcı) : Elbette AlphaGo bu hamleleri bir mantığa göre yaptı, sonuna kadar bunların hata değilde taktiğinin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz fakat yaptığınız hamleler bazen işe yarar bazense yaramaz. Bu oyunda yaramadı ve hamleler hataydı.

Soru: İlk olarak galibiyetinin sebebi AlphaGo’nun yaptığı hatalar mıydı yoksa başından beri bir planın var mıydı ? İkinci sorum buraya gelene kadar AlphaGo’nun seninle ilgili bilgisi vardı ve senin onun hakkında hiç bilgin yoktu artık birkaç maç yaptığınıza göre ilerideki maçınız için bir fikrin var mı ?

Cevap(lee): İki soruya da birlikte cevap vermek gerekirse AlphaGo hakkında bazı şeyler fark ettim ilk olarak siyahta oynamakta beyaza göre zorlanıyor ve rakibi beklenmedik bir hamle yaptığında yanıt verirken şaşırabiliyor. Rakibi ne kadar stabil oynarsa o kadar iyi ve düşünülmüş hamleler yapıyor fakat rakibinin cürretkar hamleleri onu yanıltabiliyor..

Soru: Üç kaybınızın ardından fanlarınız ve takipçileriniz endişelenmeye başladı onlara bir mesajınız varmı ?

Cevap(lee): Yanımdaki iki adama sormak istiyorum, beyazla kazandığıma göre gelecek maç siyah olmama izin verir misiniz ?

Cevap(yaratıcı): neden olmasın.

Soru:Kilit hamlede o hamleyi yapacağınızı biz çinli izleyiciler dahi tahmin edemedik bunun hakkında neler söylemek istersiniz.

Cevap(lee):Aslında taşımı oynayacak başka hiçbir yerim yoktu, oynayabileceğim ve deneyebileceğim tek yer orasıydı. 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir