Home Uncategorized Amerika’da Bir Şirket Kaka Bağışlayanlara Yılda 13,000 $ Kadar Kazandırıyor.

Amerika’da Bir Şirket Kaka Bağışlayanlara Yılda 13,000 $ Kadar Kazandırıyor.

0

Herkes kaka yapar ve buna mecburdur. Fakat kim kaka yaptıktan sonra –dönüp eserine bakanlar hariç- sifonu çekerken iki kere düşünür ki? Amerika’da “İnsan İnsanın B.kuna Muhtaçtır” mottosuyla hareket eden bir sağlık kuruluşu sifonu çekmeden önce tekrar düşünülmesini sağlayacağa benziyor. Çünkü Openbiome isimli bu şirket, dışkı bağışlanması karşılığında yılda 13,000 $’a kadar ücret ödemeyi vaadediyor.

Clostridium Difficile isimli bakterinin bulaştığı hastalar ağır ishale varana kadar sağlık sorunlarından muzdarip oluyorlar. Hatta bu bakterilerin sebep olduğu ishalden dolayı ABD’de yılda 250,000 kişi hastaneye yatarken bunların 14,000 kadarı hayatını kaybediyor.

Bulaşan söz konusu bakteriler normalde vücutta kolayca yok edilebilirken yoğun antibiyotik kullanan kişilerde bu imkansız hale geliyor. Çünkü vücutta bu bakterileri yok etmeye yarayan mikrobiyolojik canlılar azalıyor ve neredeyse yok oluyorlar. Klasik probiyotik yöntemler de bu aşamada yardımcı olmuyor ve imdada dışkı transferi yetişiyor.

Dışkı transferi kulağa nahoş gelse de C. Difficile bakterileriyle savaşmada çok etkili. Sağlıklı dışkı örneği hastanın midesine; boğazından indirilen nazogastrik tüp ile ya da kolonoskopi ile naklediliyor. 3. bir yöntem ise dondurulmuş kapsül yöntemi. Dondurulan örnekler kapsül halinde ağızdan alınıyor ve bağırsaklarda çözünüyor. Dışkıya ücret ödeyen Openbiome isimli kar amacı gütmeyen sağlık kuruluşunun da asıl çalışma alanı bu kapsüller. Sağlıklı bireylerden aldıkları örnekleri kapsüller haline getirerek Amerika’da birçok hastaneye gönderiyorlar. Tabi bu kapsüllerin bir kaynağı olması gerekiyor. Şirket, bu kapsüllere kaynak oluşturacak bağışçılara dışkı bağışı başına para ödeyeceğini açıkladı.

Şirketin bireylerin dışkısına ücret ödemesi için öncelikle bireylerin kurumun bulunduğu Medford / Massachusetts’te bulunmaları gerekiyor ve ilk olarak sağlık testinden geçmeleri gerekiyor. Sağlık testinde kalp, kan basıncı, yaş,  dışkı değerleri ve vücut kitle endeksi değerlendiriliyor. Eğer bağışçı sağlık aşamasını geçerse 60 gün boyunca haftada en az  4 defa dışkı bağışlaması gerekiyor. 60 gün sonunda tüm bağışçılardan örnek alma işlemi tamamlandıysa sıra tekrar bağışçıya geliyor ve yeni 60 günlük periyoda başlanılıyor. Haftada 4 kere bağışta bulunan kişilere bağış başına 40$, 5 kere bulunannlara ise 50$ veriliyor. Bu hesaba göre haftada 5 defa dışkı bağışlayan bir birey, yılda 13,000 $ kazanıyor. Şirket ayrıca, her periyodda en büyük bağışçılara büyük ödüller verileceğini açıkladı.

600-400

-Paylasman

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir