Home İlginç haberler Android cihazlarınızın batarya ömrünü arttırmak için 7 yöntem!

Android cihazlarınızın batarya ömrünü arttırmak için 7 yöntem!

0

Telefonlarımızı bu kadar sık şarja takmamak için yapabileceğimiz birşeyler var mı? Daha uzun çalışmalarını sağlamak mümkün mü? Cevabımız EVET ancak telefon bataryalarının ömürlerinin ne kadar uzatılabileceği halen bir tartışma konusu.Batarya ömrü kısalmış olsa da hala ömrünü daha fazla uzatacak yollar bulunuyor.

 

1-Denetleme görevi yapan uygulama ayarlarını düzenleyin.

android-batarya03-530x300

E-Posta ya da kişiler tarzı uygulamalar sürekli çalışmasına izin vermiş olduğunuz programlardır.Yine de bunların ayarlarını düzenleyebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.Ayarlara gidin ve ne sıklıkla posta denetleyeceklerini ayarlayın.

Ayarlar > Hesaplar > Düzeltmek istediğiniz hesaba tıklayın.Google hizmetlerinin neyi denetlediklerini görün eğer telefonunuzda Google+ hesabı kullanmıyorsanız neden senkronize çalışsın?

Önce Ayarlar, sonra Hesaplar’a dokunun, sonra da düzenlemek istediğiniz hesaba. Bu görselde biz Google hizmetlerinin neyi denetlediğini değiştiriyoruz. Eğer telefonunuzdan Google+ hesabınızı kullanmıyorsanız neden senkronize çalışsın?

2-Kullanabileceğinizi kullanın

Samsung-Galaxy-S6-Wi-Fi-Calling

GPS,Bluetooth ve WiFi gibi büyük özellikler çalıştığı sırada büyük miktarda enerji tüketirler.WiFi’ye ihtiyaç duymadığınız bir yerdeyseniz kapatın,aynı şekilde Bluetooth ve GPS içinde geçerli.Bu hizmetler düzenli bir şekilde yönlendirici ararlar Bluetooth cihazı ararlar veya GPS uydularını ararlar kullanılabilir olsa da olmasa da bu enerjiyi boşa harcamayın.

 

3-Karartma uygulayın

Black-windows_542931

Telefonun uygulama ve hizmetler için enerji tükettiğini öğrendik ama daha fazla enerjiyi ekranınız tüketir.Ekran ışık için ayrı dokunmatik için ayrı enerji tüketiyor.Ekran parkaklığınızı birkaç çentik düşürerek batarya ömrünüzü çok değerli birkaç dakika kadar arttırabilirsiniz.

Başka bir önerimiz ise Duvar Kağıdını ve Kilit ekranınızı düz siyah yapmanız.Çoğu Android uyumlu cihazda bulunan AMOLED ekranlarda işe yarayan bu yöntem ile ledlerin harcadığı enerjiden tasarruf edersiniz.

4-Ekranınızın ne kadar da gereksiz parlak olduğuna bir bakın

galaxy-s6-brightness-slider-setting

Aynı şekilde, ekranınızın ne kadar sürede otomatik olarak söneceği ayarını da kısaltın. Eğer 5 dakikaya ayarlıysa, mesela 1 dakikaya kısaltabilirsiniz. Buradan muazzam tasarruf edebilirsiniz.

Çok açık olsa da bunu söylenmesi gerekli, hareketli duvar kağıtları ve ekran widget’ları enerjiyi sülük gibi emer. Sürekli değiştikleri için, ekran piksellerinin sürekli yanıp sönmesine sebep olurlar. Eğer enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız bunları kesinlikle kullanmayın.

Android telefonunuzun flaş ya da LED ışığını (Yardımcı Işık) kullanmak daha da kötü. Eğer mümkünse, kullanmayın. Bir süreliğine bu özelliği açık bırakıp beklerseniz bataryayı nasıl tükettiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

5-Titreşim motorunu kapatın.

maxresdefault (1)

Android şarjının baş düşmanlarından diğer bir tanesi de titreşim motoru. Elektrik motorları enerji kullanımında çok kötüdürler, bir taraftan titreşim üretirken enerjinin bir kısmını da sıcaklık için boşu boşuna harcarlar. Eğer titreşime ihtiyacınız yoksa, kapatın gitsin. Buna tuş sesleri ve diğer dokunmatik uyarıları da dahil edin. Dokunmatik uyarılar, ekrana dokunduğunuzda hafif bir titreşim şeklinde gerçekleşen bildirimlerdir.

6-Bataryanın çok soğumasına ya da ısınmasına izin vermeyin

gsmarena_001

Sıcaklığın batarya ömrünü etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Eğer Erzurum’da veya Antalya’da yaşıyorsanız bilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin bataryanızın çok soğumasına veya çok ısınmasına izin vermeyin.

Soğuma bataryanızdaki elektriğin dışarı akışını artırır. Bu da bataryanızın kapasitesini veya çalışma süresini düşürür. Sıcaklık ise, dışsal akışı azaltır ki bu da bataryanızın aşırı yüklenmesine ve aşırı tükenmesine sebep olur. Fazla sıcaklık herşeyi nasıl bozarsa bataryaya da öyle zarar verir. Sürekli sıcaklık bataryayı yorup her seferinde biraz daha çabuk tükenmesine sebep olur. Sonunda da asla kullanılamaz hale gelir. Oda sıcaklığı, bataryalar için ideal kullanım sıcaklığıdır.

 

7- Tam dolu bataryayı şarjda bekletmeyin

galaxy-s6-power-save-mode

%100 dolu bataryanızı şarjda bırakmayın. Sıklıkla gece yatarken şarja takılan elektronik cihazlar için bu durum çok tehlikelidir.

 

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir