Home Teknoloji Haberleri Android Kullanıcılar Tehlikede!

Android Kullanıcılar Tehlikede!

0

Geçtiğimiz Haziran ayında, güvenlik uzmanlarından oluşan Zimperium isimli bir ekip,Stagefright adında yeni bir Android virüsü keşfettiklerini duyurmuştu. Ardından Google ve üreticiler bu virüsün varlığını ve verebileceği zararları kabul ederek çeşitli güncellemeler ile cihazları koruma altına aldı. Ancak Stagefright’ın faydalandığı güvenlik açığı için gereken yama, yalnızca amiral gemisi yani üst segmentte yer alan cihazlar için yayınlandı. Giriş ve orta seviyedeki cihazlar için tehlike hala devam ediyor.

Zimperium ekibi Stagefright virüsünün yeni bir versiyonunu bulduklarını iddia ediyor. Daha önce MMS üzerinden gönderilen mesajlar ile cihazınıza bulaşan virüs, iddiaya göre bu sefer medya dosyaları ile bulaşıyor. MP3 ve MP4 dosyaları içerisine gizlenebilen virüs, Android cihazınızı istediği gibi yönetebiliyor. Sayısı 950 milyona ulaşan Android işletim sistemli mobil cihaz tekrar tehlike altında.

Stagefright nasıl bulaşıyor?

Zimperium ekibi, virüsün bulaşması için illa bir MP3 veya MP4 dosyası indirmeniz gerekmediğini söylüyor. İnternet sitelerine koyulabilen arkaplan müziklerinin içerisinde de bu virüs olabiliyor. Yani Stagefright virüsü içeren bir MP3 dosyası bir internet sitesinde arkaplan müziği olarak kullanılırsa, cihazınız risk teşkil ediyor.

Söz konusu bu yeni virüs sebebiyle üreticilerin ve tabii ki Google’ın yeni bir yama çıkarması bekleniyor. Google zaten 5 Ekim tarihinde Nexus cihazlar için Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yayınlayacak. Ancak üreticiler tarafında süreç çok daha uzun. Stagefright isimli zararlı yazılımı takip etmeye devam edeceğiz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir