Home Uncategorized Antimadde Kurtuluş mu Yoksa Felaket Mi?
0

Antimadde Kurtuluş mu Yoksa Felaket Mi?

0

Antimadde veya karşı madde bazıları tarafından bir kurtuluş bazıları tarafından ise felaket olarak görülen bir buluştur. Bulunduğu günden itibaren ne amaçla kullanılacağı devamlı tartışma konusu olmuştur. Gelelim bu maddenin ne olduğuna.

antiSıradan madde ile aynı kütleye sahip ancak farklı elektrik yükü, farklı lepton & baryon sayısı ve farklı quantum spin yönüne sahip antiparçacıklardan oluşmuş materyale antimadde denir. Yani daha basit şekilde anlatırsak Maddeyi oluşturan atomun çekirdeğinde; nükleüs (nucleus) dediğimiz pozitif yüklü proton(lar) ve yüksüz nötron(lar) bulunur. Nükleüs çevresinde ise negatif yüklü elektron veya elektronlar, sahip oldukları enerjiye göre çeşitli yörüngelerde yer alırlar. Antimadde de ise antiprotonlar negatif yüklüdür, pozitron denen antielektronlar ise pozitif yüklüdür. Evrenimiz bizim için normal olan maddenin hakimiyetindedir. Eser miktarda antimadde evrende gözlense bile, Big Bang (Büyük Patlama) ile ortaya çıkmış olması gereken miktardan çok çok azdır. Big Bang teorilerine göre, antimadde ve madde eşit miktarda oluşmuş olmalıydı.

 

electron-positron_annihalation_2Peki madde ile antimadde çarpışırsa ne olur? İki parçacık birbilerini yok ederek iki parça gamma ışını açığa çıkarırlar. Proton ve Antiproton çarpışması ise biraz daha faklıdır. Kompozit parçacıklar olan (normal+anti) protonlardaki karşıt quarkların bir kısmı birbirlerini imha ederken, geri kalanı kararsız mesonlar oluşturarak dağılır. Bu mesonlar da kısa sürede bozunurlar. Yani birbirlerini yok ediyorlar. Ayrıca insan vücudu da zaman zaman antimadde üretir. (Potasyum-40)

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir