Home Makaleler Aslında Sen Çok Akıllısın!
0

Aslında Sen Çok Akıllısın!

0

Geçenlerde komedyen Lois C.K. izliyordum, adam şöyle bir şey dedi: ” Lisede çok başarısız olduğum için üniversiteye gitmedim. Başarısızlığı devam ettirmek istemedim.” Ne güzel di mi? Bakmış beceremiyorum, zorlamamış. Komedyen olmuş. Acaba ona, “Bi bölüm oku da kolunda altın bileenziiiin olsun, sen yine istediğin işi yaparsın.” diyen olmuş mudur?

Aslında ben de ilkokula başladığım hafta aileme okulun bana göre olmadığını söylemiştim ama dinletemedim. Ben bu radikal kararımı aileme açıkladığımda üniversitede hoca olan amcam da bizdeydi. O eğitimce olmasının verdiği tecrübeyle beni ikna etti, okula devam ettim. Ve bugün öğrencilik hayatımın 12. senesini doldurdum ki daha önümde en az 5 sene var. Bu 5 sene de üniversiteye gidecek lisans bitecek derken yüksek lisans yapacağım derken bu uzayacak gidecek. Şimdi bu muazzam başarımda pay sahibi olan amcama soruyorum: Haksız mıymışım?

Öğretmenlerim ” Çok akıllısın sen, çalışırsan yaparsın.” gazını bana da verdiler. İnandım. Yürüyüşüm değişti. Gözlerimden akıllılık fışkırdığını düşünmeye başladım. Sonra öğrendim ki öğretmenler, “Çok akıllısın sen, çalışırsan yaparsın.” temalı gaz verici konuşmayı herkesle yapıyormuş. O bakışlarımla üstlerini başlarını akıllılık yaptığım insanlardan bir farkım yokmuş. Moonwalk’um bitti, yeryüzüne indim.

Bu sınav sistemi, eğitim sistemi falan sürekli değişiyor. Çocuklar sınava değil bu değişen sistemlere hazırlanıyorlar artık. Bazen korkuyorum, bir gün bir değişecek meğerse ben hiç okumamış çıkacağım. (Kolay değil hafız yıllarımızı verdik.)

İstanbul’un her köşesinde bir üniversite var. Daha doğrusu İstanbul’daki iş hanlarının her köşesinde bir üniversite var. Kampüs kelimesini, yerleşke kelimesini ben üniversitelerle tanıdım hocam. İş hanında üniversite mi olur ? Muhasebe bürosu mu bu ?

Yanlış bilmiyorsam bütün illerimizde üniversite var. Bazılarında birden fazla. Önceden az üniversite vardı. Üniversiteye yerleşmek daha zordu sanki. Ama artık işler değişti. Şimdi o kadar çoklar ki artık üniversiteler öğrencilere yerleşmek için sınava girecek.

TEOG’a girecek kardeşimle iyi bir lisenin aslında ne kadar önemli olduğu, bu yüzden sınava iyi çalışması gerektiği konusunda uzun uzun konuştum, akıl verdim. Ama dese ki ” Abi TEOG’un açılımı nedir?” verecek cevabım yok. Çünkü bilmiyorum.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir