Home Makaleler Bacakların Düşmanı Varis
Bacakların Düşmanı Varis
0

Bacakların Düşmanı Varis

0

Uzun süre ayakta kalan ve genetik olarak varisi taşıyan kişilerde varis hastalığı görülmektedir. Öncelikle varisin ne olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Varis, toplardamarın kirli kanı kalbe taşıması sırasında bacak kaslarının zayıflamasından kas kapaklarını açmasıyla toplardamarın faaliyetlerini bozacak şekilde kirli kan damarlarda kalmaktadır. Bacakta belirgin olarak görülen varis adı verilen belirgin damarların kirli kanla beklemesi bu damarların işlev bozukluğuna ve genişlemesine neden olmaktadır.
Varis ayakta fazla kalındığında şiddetli bacaklarda ağrı ve kramp şeklinde kendini göstermektedir. Hastalığın tedavisi geçmiş yıllarda cerrahi yöntemlerle yapılmaktayken günümüzde lazer teknolojisiyle açık olan kapakçık kapatılmaktadır. Çok kısa bir sürede cilt üzerindeki damar görüntüleri kaybolmaktadır.
Varis tedavisi öncesinde kabul edilmesi gereken varise neden olan hareketsiz yaşamdan uzak kalınmasıdır. Varis tedavisi beş seçenekle yapılmaktadır. Radyofrekans tedavisi, Lazer tedavisi, Yapışkan ya da zamk tedavisi, Buhar tedavisi, Köpük tedavisi (skleroterapi) olarak hasta ve doktor koordineli olarak seçeneklerden birini seçerek tedaviye başlanmaktadır. Hastalığın ilerleyiş aşamasına göre en uygun tedavi yöntemi seçilerek varis tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Lazer ile varis tedavisi hastaların %95 i tarafından tercih edilmektedir. Lazer teknolojisinin tercih edilmesinin nedeni hastalara bir saat gibi kısa bir sürede tedavi şansının sunulmasıdır. Ayrıca ağrısız acısız oluşuyla günlük yaşantıyı etkilemiyor. Varis hastalığı genç yaşlı demeden her kesimden kişide bulunmaktadır. Günümüz şartlarında hareketsiz yaşam kaçınılmaz olmuştur. Hazır gıdalar ve hareketsiz yaşam alanları bacakların yeterince sağlıklı olmasını engellemektedir. Bu yüzden varislerin artmaması için bu tarz gıdaları kullanmamalı ve dikkat etmeliyiz. Eğer bu konulara özen göstermez ve deikkat etmezsek varis konusunda problemler yaşayabiliriz. Bunun için varis konusunda her türlü şeye dikkat etmeli ve ona göre davranmalıyız.

İnsan sağlığını bozacak her türlü olumsuz yaşam koşulları insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle sağlıklı yaşamak için kendimize ve sevdiklerimize sağlıklı olmayı ve sağlıklı olabilmek için gereken şartları anlatmak gerekmektedir. Bacaklarda varis belirtileri belirginleşmiş varis damarları ve ayakta fazla kalınca ağrı olarak kendini fark ettirir. Varisin büyük, orta ve kılcal olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Büyük varisler oldukça belirgin ve dışa çıkıntılı bazen yara şeklinde olmaktadır. Varis hareketsiz ve spor yapmayan kişilerde daha çok görülmektedir. Güzel bir vücut için güzel bacaklar çok önemlidir. Sağlıklı olmak spor yapmak hayatımızın bir parçası olmalıdır.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir