Home Teknoloji Haberleri Biz yoğun siyasete maruz kalırken bilimde yaşanan 10 gelişme!

Biz yoğun siyasete maruz kalırken bilimde yaşanan 10 gelişme!

0

Yaşadığımız gündem kendini yinelemek üzere başa sarıldı. Partiler koalisyon kuramadı ama üç firma uçak hızında kara seyahati projesi için anlaşmaya vardı, biz enerji için nükleer santral inşasına başlarken Danimarka’nın rüzgar enerjisi üretimi ulusal talebini aştı, biz benzin fiyatlarındaki artışa yakınırken elektrikli arabaların şarj olabileceği yollar yapıldı… Birkaç ay içerisinde bilim ve teknoloji alanında hangi gelişmeler yaşandı senin için derledik.
1. Bilim insanları ‘pentakuark’ adı verilen yeni bir atom altı parçacığı keşfetti

150714111352_pentaquark_624x351_cern_nocredit

İsviçre’de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın uzmanları, Higgs Bozonu’ndan sonra “pentakuark” adı verilen yeni bir parçacık keşfettiklerini duyurdu. Bilim insanları pentakuark parçacığının varlığını 1960’lı yıllarda tahmin etmişti. Ancak daha önce bulunan Higgs Bozonu parçacığı gibi onun varlığı da ancak onlarca yıl sonra, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı sayesinde kanıtlandı.
2. Laboratuvarda insan beyni üretildi

image-via-istockphoto-henrik5000
Bilim insanları, laboratuvar ortamında, neredeyse insan beyni formunda bir beyni yaratma denemelerinde başarılı oldular.
3. Elektrikli arabaların seyir halindeyken şarj olabilecekleri yol yapıldı

48532

Elektrikli arabaların seyir halindeyken şarj olabilecekleri yol yapıldı
İngiltere’de uygulaması sene sonu başlatılacak elektrikli arabalar için şarj yolları, elektrikli arabaların yaygınlığını arttırarak fosil yakıtlı araçları tarihin tozlu sayfalarında bırakmayı planlıyor. İngiltere Karayolları tarafından geçen hafta yapılan açıklamaya göre, elektrikli araçlar için şarj şeritleri, 18 aylık çalışmanın ardından ilk fizibilite çalışması ile deneme aşamasına geçecek.
4. Uzaktan kumandayla beyin kontrolü gerçekleştirildi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi, Illinois Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmacıları, beynin derinliklerindeki nöronların yapısını ve işleyişini anlamak için ilaçları doğrudan dokuya enjekte etmekte kullanılacak, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bir beyin implantı geliştirdi. Amerikalı bilim insanları, geliştirdikleri bu implant sayesinde farelerin hareketlerini uzaktan kumandayla kontrol edebilmeyi başardı.
5. İlk titanyum kafatası nakli gerçekleştirildi

titanyum

Çinli doktorlar, üç yaşındaki bir kız çocuğuna 3D yazıcıda üretilen titanyum kafatası nakletti. Kafatası 3D veri ve bilgisayar tomografisi kullanılarak basıldı.
6. Kök hücreden atan kalp dokusu elde edildi

kok-hucre
ABD’li bilim insanları, kök hücreden büyüyen ve atan kalp dokusu üretti. Elde edilen dokular, doğuştan kalp hastalıklarının tedavisinde bilim insanlarına yardımcı olacak.
7. Laboratuvarda, yaşayan hücrelerden uzuv üretildi

Araştırmacılar bilimin sınırlarını zorlayarak laboratuvarda, yaşayan hücrelerden bir uzuv yapmayı başardı.
8. Kaybolan hafıza geri getirildi

hafiza

Amerikalı bilim insanları, farelerin kaybolan hafızasını yerine getirmeyi başardı.

9. Bilim insanlarından yapay zeka uyarısı: ‘Komut almadan hedef vuran’ robotlara karşı ortak mektup yayımlandı

s-31981aca50147cf0f19689750fe9220f1a0ce9c0

Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanı, “otonom silah sistemlerinin” ölümcül etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bine yakın bilim insanının imzasını taşıyan ortak mektup, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki Uluslararası Yapay Zeka Konferansı’nda okundu.

10 Umudunuzu yitirmeyin: Türkiye CERN’e ortak üye oldu

Turkiye-wallpaper

Umudunuzu yitirmeyin: Türkiye CERN’e ortak üye oldu
CERN, Mayıs 2014’te imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye’nin yeni ortak üye olduğunu duyurdu. Buna göre Türkiye sanayii, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabilecek ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabilecek. CERN’de ortak deney ve çalışmalarda yer almak üzere kayıtlı 110 Türk bilim insanı kayıtlı bulunuyor.

-Onedio’dan alıntıdır.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir