Home Uncategorized BMW gelecek vizyonunu sergiledi
BMW gelecek vizyonunu sergiledi
0

BMW gelecek vizyonunu sergiledi

0

BMW’nin asırlık geçmişini kutlamak için geliştirilen modellerden sadece biri olan Vision Next 100, baş döndürücü özelliklere sahip. Konseptin sunduğu şeyler “daha çok konfor, daha iyi bir sürüş deneyimi ve alabildiğine teknoloji” şeklinde üç ana maddeye sığdırılsa da bundan çok daha fazlası. Henüz konsept olduğu ve değişime açık olduğunu düşünürsek, otomobilin abartılı dış görünümüne takılmamak gerek. Ancak gövdenin epey hafif, kaliteli ve daha önemlisi kişiselleştirilebilir ve “şekil değiştirebilir” yapıda olduğunu belirtelim. Akıllı özelliklerini gövdesine de yansıtan Vision Next 100, duruma göre renk değiştirerek diğer sürücü ve yayalarla iletişim kurabiliyor. Elbette tüm bunların sağlıklı ilerlemesi için diğerlerinde de aynı bilincin oluşmuş olması gerekiyor. Önümüzdeki yüz yıl içinde bunun oturacağını umuyoruz.

013-bmw-vision-next-100-1000x562

BMW’nin konseptinde sürekli interaktif bir şekilde otomobille ve sürücüyle “yaşayan” bir sistem mevcut. Alive Geometry adındaki bilgi eğlence sistemi, otomobilin beyni ve sürücünün eli kolu niteliğinde. Alive Geometry, otomobil hakkında olan biten tüm bilgileri dijital ve holografik olarak aktarma, otomobilin ve yolcuların güvenliğini sağlama, sürücüsüz özellik için devreye girme gibi birçok yeteneğe sahip.

009-bmw-vision-next-100-1000x562

Sürüş deneyimi anlamında kullanıcıları için her şeyi düşünen BMW, Boost ve Ease olmak üzere iki farklı sürüş modu sunuyor. Sürücünün daha çok devrede olduğu Boost modunda bile desteğini sürdüren Alive Geometry, asıl yeteneklerini sürücüsüz Ease modunda sergiliyor. Direksiyonu ortadan kaldırıp kabini oturma odasına dönüştüren sürücüsüz modda sürücü isterse yine müdahil olabiliyor. Ancak yüz yıl sonra buna kimsenin ihtiyacı olacağını sanmıyoruz.

009-bmw-vision-next-100-1000x562

Şu an için dışı karbon fiber, içi kumaş ağırlıklı döşenen otomobil için BMW ileride 4D teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Sahip olduğu özelliklerle şimdiden baş döndüren otomobil yıllar içinde geçirdiği değişimlerle BMW’nin “dünyanın en akıllı otomobili” hedefini gerçeğe çevirecek gibi görünüyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir