Home Teknoloji Haberleri CryEngine Beleş Oyun Motorları Kervanına Katıldı
CryEngine Beleş Oyun Motorları Kervanına Katıldı

CryEngine Beleş Oyun Motorları Kervanına Katıldı

0

Evet yanlış duymadınız, daha önce Lumberyard haberinde CryEngine motoruna alternatif olarak Amazon’un geliştirdiği ücretsiz Lumberyard’dan bahsetmiştik. Böyle bir atılımdan sonra hiç beklenmedik bir şekilde CryEngine’in ücretsiz olacağı akıllara gelmemişti. Ama bugün yapılan açıklama ile CryEngine 5 ücretsiz olarak geliştiricilere sunuldu.

İlginç bir şekilde daha orjinal sitesinde buna dair bir habere rastlayamadık fakat Steam kullanıcıları bu linkten ücretsiz bir şekilde motoru indirebilirler. Muhtemelen bunun sebebi halen devam etmekte olan GDC (Oyun Geliştiricileri Konferansı) etkinliğinin bir parçacı olarak açıklanmış olması. Steam sayfasında konu ile ilgili detaylı bir video açıklamasının yakında konulacağı yazıyordu bu haberi yazarken yani bayağı taze bu gelişme. Steam demişken hali hazırda o sayfadaki sürümün emekliye ayrılacağı da açıklananlar arasında.

Şimdi ücretsiz demişken hem ücretsiz hem de değil aslında. Korkmayın hemen, ücretsiz kullananlara kırpılmış bir sürüm vermeyecekler. Canın ne istiyorsa onu öde şeklinde adlandırabileceğimiz bir uygulamaya geçilmiş. Hem Unreal hem de Unity’nin ücretsiz olması, CryEngine’in tercih edilen motorlar listesinde gerilerde kalmış olması, bağımsız geliştiricilere hitap etmek isteği, Amazon’a sattıkları haklardan gelen $50 milyon gibi faktörler biraraya gelince bu ücretsiz sürümün ortaya çıkması bir nevi şart olmuştu diye konuşuyor Crytek CEO’su Cevat YERLİ.

Henüz detaylar net değil dediğim gibi ama 2020 yılında $30 milyar gibi bir hacme sahip olması beklenen VR (sanal gerçeklik) konusuna aşırı önem verildiği ve önceden en önemli eksiklerinden olan model/animasyon/fx vb. şeylerin alınıp satılabildiği Crytek Marketplace adında bir platformun hizmete gireceği üstünde durulan haberlerden. Ayrıca eskiden C++ ve Lua kullanılırken artık C# desteğinin de olacağı açıklanmış. Unity severler buna sevineceklerdir eğer farklı bir motor denemeyi düşünüyor fakat C++’dan korkuyorlarsa.

2015 ve 2016 seneleri geliştiriciler için altın yıllar olarak tarihe geçecek gibi duruyor tüm bu gelişmelere baktığımızda. Unity önden Unreal arkasında bağımsız geliştiricilerin tercihi olmuşken CryEngine bu atılım ile aralarında yer bulabilecek mi göreceğiz. Haa unutmadan bunun şerefine Humble Bundle oyun geliştiricilere çok faydası dokunabilecek bir paket hazırlamış. Gayet cüzi bir miktara modeller, animasyonlar, ses ve görsel efektler paketine sahip olabilirsiniz.

 

KeremOktay Gitarist, fotoğrafçı ,oyuncu ve hepsinden önemlisi bir baba.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir