Home İlginç haberler Dünya bir kara deliğe çarparsa ne olur?
Dünya bir kara deliğe çarparsa ne olur?

Dünya bir kara deliğe çarparsa ne olur?

0

Bilim dünyasının geçen hafta yerçekimsel dalgaların ispatıyla sarsılmasının ardından Hull Üniversitesi profesörü Kevin Pimbblet da Dünya’nın bir kara delikle karşılaşması durumunda neler yaşanacağına dair bilimsel açıklamasıyla aç dimağları aydınlattı.

Modern fizikle uzaktan yakından ilgilenen ya da en azından uzay filmi sevenlerin yakından tanıdığı kara delikler, ışık da dahil olmak üzere her şeyi içine çeken çekimsel kuvvetleriyle ‘ünlüler.’

‘SPAGETTİLEŞİYORMUŞUZ’

Her ne kadar Dünya’nın içine çekileceği ya da etkilerini hissedeceği mesafede herhangi bir kara delik bulunmasa da, bilim kurgu takipçileri ve olası bir kıyametten korkanların aklını, “Dünya, bir kara delik tarafından yutulursa neler olur?” sorusu kurcalıyordu ve cevap bulundu: Spagettileşiyormuşuz!

“Eğer bir kara deliğe çok yakın durursanız, alabildiğine uzarsınız, tıpkı bir spagetti gibi” diyen Pimbblet, bundan ‘korkmamamız’ gerektiğini de sözlerine etkiliyor. Çünkü, ‘spagettileşmek’ için kara deliğe yaklaşmamız lazım ancak bu çok da olası bir durum değil.

Pimbblet’a göre, Dünya üzerindeki milyarlarca insan ise gezegenin ince uzun bir hal aldığını göremeyecek çünkü kara deliklerin yaydığı ciddi oranda radrasyon, insanlık tarihine çoktan son vermiş olacak.

‘HOLOGRAMLAŞABİLİRİZ’

Ancak korkmayın, profesör Pimbblet’ın güzel bir haberi de var: “Bir kara deliğe çarpacak kadar şanssız olabiliriz ama bütün bu gümbürtüden sonra kendimizi hologram olarak varlığımızı sürdürür şekilde bulabiliriz.”

Kaynak: Sputnik

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir