Home İlginç haberler Dünya ve insanlık yok olma sürecine mi girdi?
Dünya ve insanlık yok olma sürecine mi girdi?

Dünya ve insanlık yok olma sürecine mi girdi?

0

Dünyamız milyar yıllık yaşamı boyunca, üzerinde yaşayan canlıların kökünü onlarca kez kazıdı. Amerika’da araştırmalar yapan bir grup biliminsanı Dünya’nın altıncı yok oluş sürecine girdiğini ve önlemlerin alınmadığı takdirde insan ırkının kısa bir süre sonra ortadan kalkabileceğini söylediler.

maxresdefault (1)

Dünya üzerinde yaşayan canlılar bundan çok önceleri meteor çarpması, buzul çağı gibi çevresel faktörlerden dolayı yok olmuştu. Bir teoriye göre yeni yok oluş süreci ise tamamen biz insanların yüzünden olacak ve Dünya üzerinde yaşayan omurgalı türler yok olacak. Hazırladıkları bir rapora göre yaşayan canlı türlerinin nesilleri çok hızlı tükeniyor ve bu yok oluş ivmesi eskilere göre günümüzde 114 kat daha hızlı ilerlemeye başlamış.

Duka Üniversitesi’nde Biyolog olan Stuart Primm’in Mayıs ayında yaptığı araştırmaya göre insanların etkisiyle hayvanların yok olma hızı neredeyse 1000 kat artmış. Gergedan, lemur ve kutup ayısı türlerinin büyük tehlike altına girdiğini söyleyen araştırmacılar şuanda Lemur türünün %94 gibi büyük bir oranda tükenmekte olduğunu ve günümüzde 5 Lemur türünün var olmadığını anlatıyorlar.

İnsanlık yok olabilir mi?

main-new-large

Son 50 yıl içerisinde insan nüfusu neredeyse iki katına çıktı ama insan nüfusu arttıkça diğer omurgalı türlerin sayıları aynı oranda düşüş yaşadı ve bu düşüşün önüne geçilmezse insan ırkıda beklenenden çok kısa sürede yok olacak.  Yaşamsal faaliyetlerimizin büyük bölümünü kapsayan omurgalı hayvanlara bağlı ve inek, tavuk veya balık gibi ana besin zincirlerini oluşturan türleri yok olursa daha önce benzeri görülmemiş bir açlık ile karşı karşıya kalabiliriz.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin yayınladığı rapora göre her yıl 50 canlı türü yok olma tehtidiyle karşı karşıya kalıyor. Hem karada hem de denizde yaşayabilen amfibilerin %41, memelilerin %25 oranında nesillerinin tükenmekte olduğunu belirtiyorlar. Kemirgenlerin istila edeceği dünya sayesinde salgınlar kısa sürede tüm insanlığa bulaşabilir. Bu araştırmanın başında ki biyolog şu şekilde bir ifadede bulundu: “bitki örtüsünün azalması çok ciddi sonuçlara yol açan bir döngü başlatabilir”

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN), her yıl 50 canlı türünün yok olmayla karşı karşıya olduğunu rapor etti. IUCN, amfibilerin yani hem karada hem de denizde yaşayabilen hayvanların yüzde 41, memelilerin ise yüzde 25 oranında nesillerinin tükenme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Kemirgenlerin istila edeceği bir dünya, salgınların da kısa sürede tüm insanlığa bulaşmasına neden olabilir. Araştırmanın başında yer alan Biyolog Dirzo, ‘bitki örtüsünün azalması çok ciddi sonuçlara yol açan bir döngü başlatabilir’ ifadesini kullandı.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir