Home Teknoloji Haberleri Dünyanın “En Süper” Bilgisayarı!

Dünyanın “En Süper” Bilgisayarı!

0

En hızlı süper bilgisayarları listesi açıklandı. İşte dünyanın “en süper” bilgisayarı ve diğerleri.

2015071403461358346

Pazartesi günü yayınlanan Top 500 süper bilgisayar sıralamasında, Çin Ulusal Savunma Üniversitesi tarafından geliştirilen süper bilgisayar tacını korumaya devam etti.

Guangzhou Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde üretilmiş olan Tianhe-2, iki yıldan fazla bir süredir listenin ilk sırasında yer alıyor. Saniyede 33.863 teraflop performans sunan Tianhe-2, listenin ikinci sırasında yer alan Energy’s Cray üretimi Titan süper bilgisayarı neredeyse ikiye katlamayı başardı.

Kaliforniya Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nda geliştirilen IBM Sequoia ise üçüncü en yüksek hızlı bilgisayar olarak kayıtlara geçti. Listenin dördüncü sırasında ise Japon’ların Fujitsu K bilgisayarı yer alıyor.

İlk 10 içersinde yalnızca tek bir yeni makine var. Suudi Arabistan Kral Abdullah Üniversitesi tarafından geliştirilen Shaheen II, listeye yedinci sıradan dahil olmayı başardı.

Top 500 listesi Almanya’nın Mannheim Üniversitesi süper bilgisayar uzmanları tarafından derleniyor.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir