Home Makaleler Dünyayı değiştiren adam Elon Musk ile tanışın!
Dünyayı değiştiren adam Elon Musk ile tanışın!

Dünyayı değiştiren adam Elon Musk ile tanışın!

0

28 Haziran 1971’de Pretoria, Güney Afrika’da doğan Elon Musk üç kardeşin en büyüğüydü. Çocukluğunu Güney Afrika’da geçiren Elon ilk kişisel bilgisayarını 10 yaşında aldı. Programlamaya merak saldı ve kendi başına öğrenmeye başladı. 12 yaşına geldiğinde ise “Blastar” isimli oyununu satarak 500$ kazandı.

1- Zip2

Young Elon zip2

Elon Musk’ın ilk milyon dolarlık işi, kardeşiyle beraber kurduğu Zip2 adlı online yazılım firmasıydı. Gazeteler için hazırlanan basit bir şehir rehberi olan Zip2’yi 1999 yılında Compaq’a 341 milyon dolara sattılar.

2- PayPal

BN-GJ238_0109te_M_20150109145144

Musk 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Musk çevrimiçi aktarım, ya da “P2P” teknolojisine olan inancından dolayı alımın organize edilmesinde kilit rol oynadı. Musk’a göre Confinity alt markası X.com içerisinde bir kişiden kişiye ödeme platformu kurulup geliştirilmesinde mutlaka gerekli bir araçtı. Birleşen şirketler önceleri şirket adı olarak X.com’u tercih ettiler, ancak Şubat 2001’de isim değştirip PayPal Inc. ismini aldılar. Musk PayPal’ın küresel ödeme sisteminde ve X.com’um çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine önemli bir rol üstlenmişti.

PayPal’ın çabuk büyümesi büyük ölçüde Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının sonucudur. Ekim 2002’de, PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti.

3- SpaceX

Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon  ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

1024px-Elon_Musk_gives_tour_for_President_Barack_Obama

Musk Başkan Barack Obama ile Falcon 9 fırlatma tesisinde, 2010

4- Tesla Motors

1024px-Can_I_sit_on_the_car-

Elon Musk’ın başka bir fantastik projesi olan Tesla Motors artık gerçekleşmiş bir projesidir. Temelleri 2004 yılında atılan Tesla Motors’un adının nereden geldiğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur yinede söyleyelim adı Elektrik ve Fizik mühendisi Nikola Tesla’dan gelmekte sadece adı değil motorlarında AC motor tasarımları kullanarak Tesla’nın yolunu takip etmekteler. 100 yıl önce yapılması gerekenleri bugün Elon yapmaktadır.

Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı. Tesla ilk dört kapılı sedanı Model S’i 22 Haziran 2012’de teslim etti ve SUV/minivan pazarını hedefleyen üçüncü ürünü Model X 9 Şubat 2012’de duyurdu. Model X’in üretimine 2014’te başlanması planlanıyor.

5- Solar City

Elon-Musk-SolarCity

Musk en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye başlangıç konseptini verdi. SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive de şirketin CEO’su ve ortak kurucusudur. Hem Tesla’ya hem de SolarCity’ye yatırım yapmanın altındaki motivasyon küresel ısınma ile savaşmaktır. 2012’de Musk, SolarCity ve Tesla Motors’sun çatı üzerindeki güneş panellerinin elektrik şebekesi üzerindeki etkisini yumuşatmak için elektrikli araç bataryalarını kullanmak üzere iş birliği yaptığını duyurdu.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir