• Fransa, e-sporun geleceği için büyük bir adım attı. İçeriğinde e-spora yönelik düzenlemeler bulunan “Sayısal yasa” (le loi numérique) geçtiğimiz günlerde Senato’da 322 oya karşı 1 oy ile geçti. (Üstünlük ne kelime ezip geçici bir oylama olmuş breh breh) Dijital ortamdaki düzenlemelerin yanı sıra, e-spor konusunda Fransız senatosunun böyle bir adım atması, günümüzde e-spor’un geldiği noktayı gözler önüne sermektedir.

Peki nedir bu düzenlemeler? En önemlilerini sıralayacak olursak, e-spor organizasyonları resmileştirildi ve disipline sokuldu. Yani artık Fransa’da turnuva yapmak, organizasyon düzenlemek daha zor, ama daha büyük bir olay olacak. İkinci olarak küçük oyuncular için “ebeveyn bildirim ve yetkilendirme” diye bir durum oluştu.

  • Buna göre artık ebeveyn izni olmadan Fransa’da oyuncu olunamayacak. Ayrıca yine küçük yaşta çalışanlar için uygulanan “özel fon sistemi”, artık e-spor için de geçerli olacak. Buna göre 18 yaşından küçük oyuncular kazançlarını devlet garantisi altında reşit olduktan sonra almak üzere özel fonlarda saklamak zorunda olacak. Bir diğer heyecan verici kural ise turnuvalardaki “gizli reklam” olayı ve “yayın yapma” konularında. (Öyle önüne gelen meme açıp para kazanamayacak hojam, öyle sponsor yooğh öyle. Yani, sanırım, heralde, umarım öyle olur…)

Bu konuda yapılan düzenlemenin amacı ise yasa dışı sponsorlukların önüne geçmek ve para akışını denetim altına alabilmek. Bunların yanı sıra Vize problemlerinin çözülmesinde öncelik, verilen ödüllerdeki eşitlik ve adalet, oyunculara resmi kontratlar yapılması zorunluluğu gibi çeşitli kurallar da getirildi.