Home Oyun Playstation Böyle Olacaktı!

Playstation Böyle Olacaktı!

0

Tarihin ilk PlayStation prototipi göründü!

Sony ve Nintendo’nun 25 yıl önce geliştirdiği ama hiç ortaya çıkmayan ilk PlayStation ile tanışın!

2015070411531521899

 

Nintendo ve Sony oyun konsolu pazarında her zaman birbirlerine rakip değillerdi. Bu iki teknoloji devi 1980’lerin sonunda PlayStation oyun konsolu için ortak bir çalışma yürütmeye karar vermişlerdi. Bu cihaz SNES kartuş yuvası ve CD sürücüsü ile donatılmış ilk oyun konsolu olacaktı ancak proje çökünce cihaz üretim aşamasına giremedi.

2015070411533167699

 

Nintendo, ürünün açıklanmasına kısa bir süre kala bazı endişelerinden dolayı cihazı sonlandırma kararı aldı. Şirket daha sonra Sony’den habersiz olarak Philips’le yeni bir ortaklığa girmeye kalkıştı. Buna göre SNES için yine aynı şekilde CD tabanlı bir konsol geliştirilecekti. Sony doğal olarak bu durumdan hiç memnun olmadı. Çünkü son aşamaya getirdikleri proje için yaklaşık 200 adet prototip bile üretilmişti.

Nintendo’nun Philips’le olan ortaklığı da bir süre sonra sona erdi ve yine planlanan konsol üretilemedi. Ancak Philips daha sonra CD-i olarak duyurulan yeni bir oyun konsolu üretti.

Tüm bunlar olurken Sony ise hukuk mücadelesini sürdürmeyi devam ediyordu. Şirket sonunda mahkeme kararıyla PlayStation üretmek için hak kazandı. Böylece 1994 yılında tarihin en büyüleyici oyun konsolu PlayStation piyasaya sürülmüş oldu.

Ninetendo ve Sony işbirliği ile üretim aşamasına getirilmiş ‘PlayStation’ oyun konsolunun ilk görüntüleri ise tam 25 yıl sonra ortaya çıktı.

2015070411533776099

Reddit platformuna kayıtlı bir kullanıcı, babasının Nintendo’da çalıştığı dönemde eve getirdiği kutunun içinden, oyun konsolunun bir prototipinin çıktığını söyleyerek görüntüleri internet kullanıcıları ile paylaştı. Görüntüler, Sony ve Nintendo’nun sonuçsuz kalan ortaklığı düşünüldüğünde son derece gerçekçi gibi görünüyor…

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir