Home Uncategorized Evsizlere Modem Taşıtarak Bedava İnternet Sağlayan Proje: “WiFi4life”

Evsizlere Modem Taşıtarak Bedava İnternet Sağlayan Proje: “WiFi4life”

0

Sosyal sorumluluk çevre sorunlarından tutun da eğitim problemlerine kadar, doğanın ve toplumun faydası için bir amaç etrafında örgütlendiğimiz; aslında inisiyatife dayalı eylemlerdir. Bizde birey ya da sivil toplum kuruluşlarının çözüm üretmek, sosyal adalete katkı sağlamak gibi amaçlarından ziyade sadece markaların bir tür reklamı gibi algılanır oldu bu konu. Tam bu sebepten bizde ve dünyada, güzel insanların diğer insanlar için kollarını sıvadıkları her hikayeyi ayrı seviyor; seslerini yükselttikleri, harekete geçtikleri her olayı daha fazla insan duysun istiyoruz.

Ama şimdi Çek Cumhuriyeti’nin başkentinde gerçekleştirilen öyle bir projeden bahsedeceğiz ki, biz iyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir türlü karar veremedik. Biz hikayemizi anlatıp, ödevimizi tamamlayalım; kararı da siz verin haydi.

Projenin sahibi ‘WiFi4life’ iki arkadaşımızın öncülüğünde kurulmuş

iki-arki-450x600

Kamil Krtil ve Ludos Bolecek, sokaklarda yaşayan insanlara yardım parolosıyla çıkmışlar yola. Kısa zaman sonra da WiFi4life olarak örgütlenmişler.

Wifi4life ile evsizler iş imkanı bulurken turistler ve Prag’lılar bedava internete ulaşacak

wifilife

Konu evsizlere iş imkanı sağlamak ama ilginç bir yöntemle; Prag’ın evsiz vatandaşları kendilerine verilen küçük bir batarya ve modemi metro alanları etrafında taşıyacaklar. Bir nevi seyyar, canlı modem olacaklar.

Evsizler hem de böylelikle topluma entegre olacaklar

wifi4life-600x342

Kampanyanın yöneticilerinden Krtil, projelerini modern ve pratik olarak tanımlıyor. Evsiz insanlar bu hizmet karşılığında kıyafet, yiyecek ve harçlık alıyorlar. Yine Krtil’e göre bu şekilde topluma entegrasyonları sağlanacak.

Her gün 8 saat sürecek bir mesai ve Pazartesi, Salı tatil

evsizleri-internet-modemi-yaptilar-600x368

Projeye katılacak her evsiz için sekiz saatlik bir mesaiden sorumlu tutulacak. Mesaileri, metro gibi internetin bulunmadığı kapalı mekanlarda internet erişimi sağlamaktan ibaret olacak. Pazartesi ve Salı günleri ise tatil.

Proje için gerekli kaynak bir internet sitesinde toplanacak para ile sağlanacak


sokakta-yatan-adam-600x300

Proje sınırlı da olsa evsiz insanlara sağladığı fayda ve vatandaşlar için sağlayacağı kolaylık nedeniyle başarılı bulunsa da bir o kadar da tepkiye neden oldu. Tepkilerin en büyük sebepleri ise; evsiz insanların cebine küçük nükleer cihazlar koyarak gezdirilmelerinin sağlıklarını tehdit etmesi. Bunun yanında bu insanları aşağılayan ve hakir gören bir kampanya olduğunu düşünenlerin sayısı da hiç az değil. Tepkilerin başlıca sebeplerinden birisi de projenin başkanlığını yapan Lubos Bolecek’in kampanyasını anlatırken “Sürekli sokaktalar ve hiçbir iş yapmıyorlar. İnternet sunmak onların yapabileceği işlerden bir tanesidir” ifadelerini kullanması oldu. Başlarken belirttiğimiz gibi, fayda sağladığı kesin ama iyi bir proje midir karar sizin.

-ListeList

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir