Facebook’ta uzun süredir yer alan güvenlik uyarısının içeriği daha zenginleşiyor. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bir hesabı ele geçirmeye yönelik yapılan faaliyetlerde abonelerine bilgi veren Facebook, bu özelliği daha de geliştirdi.

Firmadan yapılan açıklamaya göre artık devlet ya da devlet destekli yapılan ve bir abonenin hesabını ele geçirmeye yönelik faaliyetlerde uyarı verilecek. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Facebook’un Baş Güvenlik Şefi Alex Stamos, “Bunu yapıyoruz çünkü bu saldırılar diğerlerine göre çok daha güçlü ve gelişmiş” dedi. Stamos bu uyarı sayesinde kullanıcıların hesaplarını daha güvenli hale getirmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Son yıllarda sosyal ağlar devletlerin müdahale ya da bilgi taleplerini 6 aylık periyodlar halinde açıklıyorlar. Ancak bu açıklamalarda hangi hesaplarla ilgili bilgi istendiği yönünde bir veri bulunmuyor. Facebook’un kullanıma sunduğu yeni özellik firmanın bilgisi dışında yapılan müdahaleleri bildirecek.

Kaynak: Al Jazeera