Home Teknoloji Haberleri G2A’dan oyun almak yerine korsan indirin!
G2A’dan oyun almak yerine korsan indirin!

G2A’dan oyun almak yerine korsan indirin!

0

Defender’s Quest isimli oyunun geliştiricisi Lars Doucet, G2A‘ya oldukça sinirlenmiş gözüküyor. Peki neden?Çünkü oyun resmi sitesinde 15 dolara satılırken G2A’da ise oyunu birkaç dolara bile satın alabiliyoruz.

Lars Doucet’in yaptığı açıklama şu şekilde,  “Daha önce hiç, oyunumu satın almak isteyen oyuncuları korsan oyuna yönlendireceğim günlerin geleceğini düşünmemiştim. Eğer benim oyunumu benden satın almak istiyorsanız, hiçbir problem yok. Fakat eğer oyunumu G2A gibi bir site üzerinden alacaksanız, lütfen para vermek yerine oyunumu korsan olarak indirin.” Hatırlayacağınız üzere SpeedRunners ve Punch Club daha önce buna benzer sorunlar yaşamışlardı. Peki G2A’nın bağımsız oyun geliştiricileri ile sorunu ne?

dontbeathief

YouTube kullanıcılarının ve bağımsız oyun geliştiricilerinin açıklamalarına göre G2A’da satılan oyunların büyük bir çoğunluğu çalıntı kredi kartları ile satın alınmış oyunlar. Yani bu açıklamalara göre oradan bir oyun aldığımız zaman çalıntı bir kartla satın alınmış bir kodu satın alıyoruz. Biz kodları satın alırken her şey yasal olarak görünsede buz dağının birde görünmeyen kısmı bulunuyor. Kredi kartı çalınıp mağdur olan kişiler daha sonra alışveriş yapılmış firmadan bir şekilde ödemesini geri alabiliyor sonrasında ise sizce kim mağdur oluyor? Tabii ki de mağdur olan taraf oyun geliştiricileri oluyor.

Yapılan açıklamanın devamında ise G2A’Dan aldığımız kodlar eğer çalıntı kredi kartı ile alınmış ise sizlerin aldığı kodlarda daha sonradan iptal edilebiliyor. Yani para verip satın aldığınız oyun bir anda ortadan yok oluyor. Tabii G2A Shield’a para ödüyorsanız durum çok farklı, çalıntı kodlar iptal edilse bile G2A sizin kodunuzu yeniliyor ve zarar görmüyorsunuz. Bu işlemler sonucunda karlı olan taraf G2A oluyor. Defender’s Quest geliştiricilerine göre korsan oyun değil, G2A’yı kullanmak bir hırsızlık.

Defender’s Quest geliştiricisinin yazmış olduğu makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir