Home İlginç haberler Girişimci insanlarla diğerlerinin arasındaki 7 fark!
Girişimci insanlarla diğerlerinin arasındaki 7 fark!

Girişimci insanlarla diğerlerinin arasındaki 7 fark!

0

Bir şirket sahibi değilsiniz diye kendinizi girişimci olarak adlandırmıyorsanız o günlerin çok geride kaldığını söylemek isterim.Girişimcilik ticari zeka meselesidir. Hadi hep birlikte girişimci misiniz yoksa çalışan mısınız bakalım:

1- Girişimciler yeteneklerini çalışanlar ise zayıf noktalarını geliştirir.

İş görüşmelerinde genelde zayıf yönlerinizi geliştirmek için neler yaptığınız şeklinde bir soruyla karşılaşmanız olasıdır.Bu soru çalışanlar için çok hassas bir sorudur ve bu sorudan sonra adaylar ve çalışanlar zayıf noktaların kötü olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini düşünürler.Girişimciler ise bu soruya bu şekilde bakmak yerine kendilerinin güçlü yönleri üzerine kafa yorar.

 

2- Girişimciler kötü işler ortaya çıkartabilirler ama çalışanlar mükemmelin peşinde koşturup dururlar.

Patronlar çalışanları sürekli izlediği için çalışanlar işleri çok iyi bir şekilde yapmaya çalışıyor ama bir türlü elle tutulur bir şey ortaya koyamazlar.Girişimciler ise iyi kötü ortaya her zaman bir ürün çıkarırlar.

3- Girişimciler fırsatlara hayır demeyi bilirler çalışanlar ise fırsat peşinde koşarlar

Girişimciler sorunun ne olduğunu veya ne olduğunu tespit etmek ve geliştirmek amacıyla hayır demeyi tercih ederken çalışanlar bir daha böyle bir fısat ayağıma gelmez korkusuyla her fırsata evet derler.Warren Buffet’ın çok meşhur bir sözünü sizlerle paylaşmak isterim: “Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki en büyük fark çok başarılı insanların hemen hemen her şeye hayır demesidir.”

4- Girişimciler kendi işi olmayan şeyleri başkasına devretmeyi tercih eder çalışanlar ise her şeyi kendi başına yapmak ister

Girişimciler az ve öz olanı seçerler ve zamanlarının kıymetlerini bilirler.Çalışanlar ise her şeyi kendi başına yapmak isterler ve olmaması durumunda kendilerini başarısız olarak görürler.Mantıkları, bir şeyin iyi olmasını istiyorsan kendin yapmalısın şeklindedir.

5- Girişimciler yalnızca bir işe odaklanırlar çalışanlar ise birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışırlar

Aynı anda birden fazla iş yapmak ve başarmak imkansızdır.Girişimciler bunun fayda etmeyeceğini bilirler çalışanlar ise çoklu görev olayına taparlar.

6-Girişimciler riskleri göze alırlar çalışanlar ise riskten sakınır.

Girişimciler riski severler onlar için risk yoksa ödül de yoktur.Çalışan kafasında olan kişilerin çoğuna göre kendi günübirlik işleri devam ettiği sürece riske gerek yoktur.

7- Çalışanlar kendilerinden daha akıllı olanlar tarafından tehdit edilir girişimciler ise o daha akıllı olanları işe alır

Çalışan kafasına göre kendilerinden daha zeki olan insanlar arasında daima bir yarış vardır ve bu onlar için bir tehdittir.

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir