Home Teknoloji Haberleri Google Chrome Tarayıcıyla Evleri Dinliyor mu?

Google Chrome Tarayıcıyla Evleri Dinliyor mu?

0

ABD’de aktivist grupların web bloglarında, Google’ın popüler tarayıcısı Chrome yoluyla evleri dinlediği iddia ediliyor.

Google’ın Chrome tarayıcısının içine yerleştirdiği bazı kodlar vasıtasıyla özellikle dizüstü PC’lerde kullanıcıya fark ettirmeden mikrofon özelliğini çalıştırdığı ve ortamları dinleyebildiği iddia ediliyor.

Google’ın Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’dan daha etkili yöntemlerle evlere sızdığını iddia eden açıklama, Chrome web tarayıcısını kullanmadan önce iki kere düşünülmesini tavsiye ediliyor.

Özellikle Avrupa ve ABD’de NSA’ın PC’leri dinlemek üzere geliştirdiği sistemler olduğunu biliyoruz. İddiaya göre, Google Chrome’un PC’ler üzerinde fazla RAM tüketiyor olmasının sebeplerinden biri olarak da tarayıcı da kullanıcının kontrol edemediği hatta çalıştığının farkında bile olmadığı kod parçacıklarının tamamen takip ve izleme için yerleştirilmiş olması.

 

ABD’de yayınlanan habere göre kullanıcıların kendilerini izleyen yazılımların en başında Google Chrome’dan uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir