Home Teknoloji Haberleri Google Rusya Engeline Takıldı!

Google Rusya Engeline Takıldı!

0

Moskova Şehir Mahkemesi, bir alt mahkemenin Google’a Rus kullanıcıların yazışmalarını analiz etme imkanı sunan kararını bozdu.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Google’un Rusya’daki iştiraki, yazışmaların robot tarafından analiz edilmesi ile ilgili iznin kullanıcı sözleşmesinde yer aldığını belirterek kararı temyiz etti. Şirketin avukatları, elektronik posta servisi üzerinde çalışmadıklarını, sadece Google’un reklam servisi için hizmet sunduklarını öne sürdü.

Mahkeme ise, yazışmaların insan veya robot tarafından okunmasının önemli olmadığı görüşünü savunarak, gizliliğin ihlali nedeniyle Google’un yazışmalara erişimini yasakladı.

Google’a Rusya’da aynı gerekçeyle farklı davalar açılmış ancak şirket bu davalarda haklı taraf olmayı başarmıştı.

Google, Rusya pazarındaki hakim pozisyonunu kötüye kullandığı için ülkedeki rekabeti düzenleyici kurum tarafından da suçlu bulunmuştu. Rus rekabet kurumu Google’ın Android işletim sistemiyle birlikte kendi uygulamalarını sunarak insanları kendi servislerini kullanmaya teşvik ettiğini ve üçüncü tarafların servislerini arka plana ittiğini düşünüyor. Kurum, Google’ın 2014 yılında Rusya’da elde ettiği cironun yüzde 15-20’si oranında bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini açıklamıştı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir