Home Bilim Google’un yapay zekası kanseri araştıracak!
Google’un yapay zekası kanseri araştıracak!

Google’un yapay zekası kanseri araştıracak!

0

Alphabet, yani Google’un kurmuş olduğu şirkete bağlı olan DeepMind isimli yapay zeka doktorların işini kolaylaştırmak için kanser tedavisine yönelik araştırma yapmaya başlayacak. 

Google’ın 2015 yılında kurduğu Alphabet şirketine ait olan DeepMind isimli yapay zeka, doktorlara yardımcı olabilmesi amacıyla kafa ve boyun kısmındaki kanserlerin tedavi sürecini hızlandırmaya yönelik çalışmalar yapmaya başlayacak.

Neden bu bölgeler diye soracak olursanız efenim cevabını verelim bu bölgelerde kanser tedavisi oldukça zor, bu bölgelerde doktorlar hastanın kritik dokularına zarar vermemek amacıyla önce bir vücut haritası çıkarıyorlar, bu işlemden sonra radyasyon tedavilerine başlıyorlar.

Radyoterapi Uzmanı Dr. Yen-Ching Chang yaptığı bir açıklamada Google’un DeepMind teknolojisinin doktorlara araştırma yaparken ve eğitim verirken çok fazla zaman kazandıracağını ve oldukça çok faydalı olacağını söylüyor.

DeepMind bu ayın başından itibaren önemli sağlık araştırmalarında kullanılmaya başladı. Şubat ayında DeepMind ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi hastaların durumlarını sürekli takip eden bir akıllı telefon uygulaması geliştirmeye başlamıştı.

Aytuğ Demir Teknolojiyle iç içe bir insan.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir