Home Teknoloji Haberleri İnternetteki İlkler!

İnternetteki İlkler!

0

1-İlk YouTube videosu

https://youtu.be/VPJE4e9Smro

YouTube’a yüklenen ilk video Youtube kurucularından Jawed Karim tarafından yüklenmişti. Yüklenen video, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde eğlenen fillerin 18 saniyelik görüntüsüydü. Video 23 Nisan 2005 tarihinde “Ben hayvanat bahçesindeyken” adıyla kaydedilmişti. Bu olaydan bir buçuk sene sonra, yani Ekim 2006’da Google 1.65 milyar dolara YouTube’u satın aldı. Her şeyin bu kadar hızlı gelişmesinin sebebi ise belki de “Ben hayvanat bahçesindeyken” adındaki videoydu!

2-Twitter’da gönderilen ilk tweet

 

Twitter’ın kurucularından biri olan Jack Dorsey, 21 Mart 2006 yılında ilk tweet’i olarak şunu yolladı: “Sadece twttr’ımı kurucam.” Bu aslında bir otomatik tweet’ti, 6.5 yıl önce ilk defa gönderilen bir tweet. Bundan sonra adıTwitter olarak değişti ve site, 100 milyon kullanıcıya sahip bir deve dönüştü.

3-İlk Wikipedia yazısı

İlk Wikipedia makalesi meselesi biraz daha karışık. Wikipedia veri tabanı, 15 Ocak 2001 tarihinde yapılan lansmandan sonra biraz değişti ve o gün kaydedilen düzenlemeler yok oldu. İlk düzenlemeyi muhtemelen kurucularından olan Jimmy Wales “Hoş geldin Dünya” ile yapmıştı.

4-Amazon sitesinde gerçekleştirilen ilk şatış

Amazon, her ay milyonlarca ürün satan bir site. Peki dev sitede ilk satılan ürün hangisiydi? Tabii ki bu bir kitaptı. Amazon 1994 yıllında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kurulan bir internet kitap galerisiydi. Ve 22 sene önce temmuz 1995’te ilk kitap satışını gerçekleştirdi. Satılan ilk kitap ise bir bilim kitabıydı.

5-İlk satılan eBay ürünü

Amazon’da ilk satılan şeyin bir kitap olduğunu öğrendik, çünkü site bir kitap galeri olarak kurulmuştu. Peki eBay’de satılan ilk şey neydi? Hepimizin bildliği gibi eBay şapkadan tutun da vanilya fasulyesine kadar aranılan her şeyin bulunduğu bir site. Tabii eBay’de arama yapmayı bilmeniz kaydıyla.

eBay, 1994 yılında Pierre Omidyar tarafından AuctionWeb adıyla, bir hobi sitesi olarak kurulmuştu. 1995 yıllında satığı ilk ürün kırık bir lazer işaretçisi oldu. Bu ürün, 14 dolara satılmıştı. “Alan kişinin lazerin kırık olduğunu bildiğinden emindim” diyor Omidyar. Bugün kırık bir lazer işaretçisi, eBay’de ne kadara alıcı bulabilir dersiniz?

6-İlk web sitesi

Resimde gördüğünüz, World Wide Web üzerinde yayınlanan, ilk web sitesinin restore edilmiş bir sürümü. Tabi, bildiğimiz kadarıyla. Bugünkü Wiki sayfalarının aksine, bu web sitesi 90’ların başında yapılmış, en basit “World Wide Web” sitesi.

Bu antik sayfa o günkü şartlara göre çok iyi bir çalışma olabilir, ama bu günün arkeolojik bir parçası olmaktan kendini kurtaramıyor.

7-İlk yüklenen resim

Gördüğünüz resim, World Wide Web’te yayınlanan ilk resim. Evet, resimde bir Photoshop hatası olduğunu kabul ediyoruz.

Photoshop’un kullanılması ve içinde bir parodi saklı olması dolayısıyla (The Horribles Cernettes) bu fotoğraf, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

8-İlk e-posta

İlk e-posta, ilk web sitesi ve ilk resimden de önce 1971’de iki bilgisayar arasında gönderilmiş. İlk e-posta, ARPANET’in icadından 2 sene sonra gönderildi.

Bir ARPANET çalışanı olan Ray Tomlinson’un iki bilgisayar arasında metin aktarımı yapılabileceğine olan inancı tamdı. Çalışmaları sonucunda birkaç test mesajlarından sonra inandığı işi gerçekleştirdi ve ilk metnini gönderdi. Hiç kimse ilk e-posta da ne yazdığını bilmiyordu. Ray Tomlinson’a göre mesajda “QWERTYYUIOP” gibi bir şey yazıyordu!

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir