Katil USB

0

Günümüzün dünyasında bilgisayarlarımızı bekleyen bir sürü tehdit bulunmaktadır. Makineye bulaşıp dosyalarınızı silen virüslerden tutun, Facebook hesabımızı kontrol altına alıp oraya buraya saçma sapan mesajlar gönderen uygulamalara, klavyede bastığımız tuşları kayıt edip belli bir mail adresine gönderen keylogger programlarına kadar sürüsüne bereket kötü amaçlı yazılım var eğer dikkatli olmazsak. İşte yepyeni bir tehdit var ki, verdiği zarar açısından az önce saydıklarımı gölgede bırakabilecek cinsten.

USB Killer adındaki bu şey normal bir usb bellek görünümünde. Rus bir güvenlik uzmanı olan Dark Purple tarafından yaratılmış bir siber silah kendisi. Çalışma yöntemi ise USB arabirimine bağlandığı anda yüksek voltaj göndermek sureti ile bilgisayarınızı tam manası ile kızartmak. Dark Purple adlı kişinin iddiasına göre usb arabirimi olan herhangi bir cihazı yakabilecek güçte USB Killer ama teknik detayları açıklamadığından söylediklerinin ne kadar doğru olduğu belirsiz.

USB Killer ilk olarak 2015 Mart civarlarında ortaya çıktı. Kısa süre önce koyduğu bir video ile Dark Purple 2.0 sürümünün bir dizüstü bilgisayarı nasıl imha ettiğini gösteriyor. Söylediğine göre sadece anakartı yakabilmiş, yani muhtemelen harddisk hasar görmeden kurtulmuş. Casus filmlerinde FBI’dan baskın yiyince bilgisayarları hızlıca imha eden kötü adam fantazisi yaşamak isteyen varsa şansına küssün şimdilik.

Uzaklardaki bir delinin eğlence amaçlı çalışması olması, maliyetinin yüksek olması, şaka amaçlı yapacak kadar aklı başından gitmiş kişinin yiyeceği dayak miktarı vb. düşünüldüğünde yaygınlaşması pek olası olmayan bir tehdit ama gene de konsept olarak korkutucu birşey. Buyrun aşağıdaki videoda dizüstü bilgisayarı nasıl yaktığını beraber seyredelim.

 

KeremOktay Gitarist, fotoğrafçı ,oyuncu ve hepsinden önemlisi bir baba.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir