Home Uncategorized Klavyenizdeki F ve J Tuşlarının O Minik Kabarıklıkların Nedenini Hiç Merak Ettiniz Mi?
Klavyenizdeki F ve J Tuşlarının O Minik Kabarıklıkların Nedenini Hiç Merak Ettiniz Mi?
0

Klavyenizdeki F ve J Tuşlarının O Minik Kabarıklıkların Nedenini Hiç Merak Ettiniz Mi?

0

Belki hayatınızda hiç bunun nedenini merak etmediniz ya da tam tersi çoğu zaman görüp “neddir yauv bu minik çıkıntılar?” diye kendi kendinize meraklar içerisinde kaldınız. Ah o F ve J tuşları…. Aslında bu iki -kabarıklık, çıkıntı, mini tümsek ne derseniz deyin- 2002 yılına kadar ortalıkta yokmuş bile ama şimdilerde o zamandan beri neredeyse üretilen her klavyeye ille de eklenmiş.

 

Eğer işaret parmaklarınızı düzgün bir şekilde bu iki tuşun üzerine koyarsanız bir şey fark edebilirsiniz: Ellerimiz mükemmel bir şekilde klavyedeki her tuşa ulaşmak için konumlandırılmış vaziyette oluyor. (Bu vaziyetler hayra alamet değil de…. Ne diyorum la ben. -Ehhem- Kestiik!)

 

Bu iyi konumlandırılmanın yanı sıra nedenlerden bir diğerleri de, klavye kullanma hızınızı artırabilmek. Tabii bu da klayesine bakmadan, sırf monitöre odaklı yazanların daha hızlı yazdığını aklınıza getirmiştir. Hepsi “daha”ların anlamını, etki çapını artırmak için yapılmış yenilikler.

Keyboard-bump-featured

 

Aslında bu minik çıkıntılar hala sadece iki parmağını kullanarak yazabilenler için pek de efektif şeyler değil. Bununla beraber, hala ben yapabilirim diyorsanız, ben istiyorum diyorsanız öncelikle kendinize bilgisayarda bir şey yazarken klavyeye bakmaktan alıkoymalısınız. Ve devamında bakmadan yazarken -özellikle alışma sürecinde- olur da aradığınız tuşun yerini unutursanız, F veya J tuşunu baz alarak bulmaya çalışın, klavyeye bakarak değil. Böyle böyle kendinizi hızlı ve klavyeye bakmadan rahatça yazarken göreceksiniz. (Anlık tepki-> X-Gon Giv it to ya -aha -aha!! -dance wild-)

 

İşaret parmaklarınız minik çıkıntılı tuşlarda ve diğer parmaklarınızda aynı hizada, devamında “touch typing” alanındayken, bu duruşa “home row” deniyor-muş. Yazmanız bittiğinde parmaklarınız doğal dinlenme konumuna dönmesi gerekiyormuş (he dönüyorsa sıkıntı yoğgh, dönmüyorsa sıkıntı var hojam) ve buna da home row deniyor-muş.

 

Ve tabii hızlı yazmak istiyorsanız tabii ki hayatın herhangi bir alanında olduğu gibi çalışmalı ve antrenman yapmalısınız ki vücudunuz bu işe alışkın olmasa bile zamanla tekrar yapa yapa beyniniz buna alışacaktır ve “cha chin!” -merhaba yeni bir yeteneğiniz oldu.- Eğer ararsanız da görebileceğiniz gibi internette bir sürü hızlı yazmanıza yardımcı olabilecek site var (JUST DO IT! DON’T LET YOUR DREAMS JUST BE DREAM! -Ehhem- Aksan kaydı aksan..) Kim bilir belki de dakikada 100 kelime yazabilir hale gelirsiniz.

qwerty keyboard touch typing

June E. Botich tarafından icat edilen bu minik çıkıntılar dünyanın yazılarını yazmada biraz daha hızlanmasına yardımcı oldu. Şimdi pratik yapmaya başlayın ve daha demin de değim gibi -tabii ki istiyorsanız- zamanla ne kadar hızlı yazdığınızı göreceksiniz. Kim bilirdi F ve J tuşları üstünde olan 2 tane minik çıkıntının bu kadar yararlı olabileceğini, dünya çapında… Minik çıkıntıların gücü adına!

Kaynak:

Ever wonder why there’s a bump on F and J on your keyboard?

Yorumlu çeviri şahsıma aittir. Esen kalın efenim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir