Home Teknoloji Haberleri Mars ‘ta Su Bulundu Bulunmasına Ama İzin Yok!

Mars ‘ta Su Bulundu Bulunmasına Ama İzin Yok!

0

Mars ’ın yüzey fotoğraflarında görülen sürekli ve eğimli koyu çizgiler yüzeydeki sıvı su varlığını kanıtlamışa benziyor. Fakat bu tür bölgeler Committee on Space Research (Uzay Araştırmaları Komisyonu) tarafından ‘Özel Bölgeler’ olarak adlandırılıyor. Bu ise gezegen koruma kurallarına göre o ‘Özel Bölgenin’ Dünya kaynaklı mikroplardan korunması için yalnızca gerekli sterilizasyon koşullarını sağlayan bir uzay aracı tarafından incelenebileceği anlamına geliyor. Bu durum ise tüm insanlı görevleri ve Curiosity gibi uzay araçlarını, nehirleri inceleme görevini yapmaktan men ediyor.

Lee Billings, Scientific American’da yayınlanan yazısında “Mars’ta yaşanabilir bölgeleri keşfetme meselesindeki problem, roketleri uçurmak, giderek küçülmekte olan bütçeler, politik çalkantılar ya da kararsız halk desteği değildir. Asıl sorun Dünya kaynaklı mikropların dayanıklılığı ve bir Marslının buna karşı olan potansiyel savunmasızlığıdır. Yani sorun hayatın kendisidir.” ifadelerine yer veriyor.

U.S. National Academy of Sciences (ABD Ulusal Bilimler Akademisi) ve European Science Foundation (Avrupa Bilim Vakfı) tarafından yakınlarda yapılan ortak bir açıklamada bu bölgeleri Dünya kaynaklı kirlenmelere karşı korumadaki çabaların yeterli olmadığı öne sürüldü. Yönetmeliğe göre böyle bir bölgeyi keşfetmekte kullanılacak uzay aracının olağan geliştirilme sürecinin yanı sıra yıllar ve milyonlarca dolar harcanarak titizlikle sterilizasyonu yapılmalıdır. Fakat yine de Mars’ı Dünya kaynaklı yaşamdan korumanın bir garantisi yok. Mars’ta yaşam arayışımızda Dünya’dan kaçak bir yolcuyla karşılaşmadığımıza nasıl emin olabiliriz?

Burada görülen uzun çizgilerin Mars yüzeyinde akan sular tarafından oluştuğu düşünülüyor. NASA/JPL/University of Arizona.

Bu durum, tabii ki, bir insanın tam anlamıyla sterilize edilmesi mümkün olmadığından insanlı görevler için daha da büyük bir problem teşkil etmektedir. Billings yazısında “Eğer astronotlara yalnızca sınırlı bölgeler için Mars’ta yaşam arama izni verilirse NASA veya bir başka kurum görev için harcanacak milyarlarca doları haklı gösterebilecek mi?” sorusunu da yöneltiyor.

Kirlenme konusundaki kuralların çok sıkı olabileceğini söyleyenler de var fakat şu an için kural kuraldır. Yani henüz Mars’ta suyun keşfini müjdelemek için erken. Yanlışlıkla bir mikrop havuzuna girmenin dışında bu keşif sadece ziyaret edebileceğimiz elverişli yerlerin sayısını azaltmaktan başka bir işe yaramamış gibi görünüyor.

Kapak Görseli: 1976’da gönderilen NASA’nın Viking uzay aracı, Mars’ta ilk kez yaşam arama faaliyetlerini yürüttü. NASA.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir