Home Teknoloji Haberleri Oyun oynamak zekayı geliştirir mi?
Oyun oynamak zekayı geliştirir mi?

Oyun oynamak zekayı geliştirir mi?

0

Avustralya’nın Melbourne kentinde yer alan RMIT Üniversitesi’nde araştırmacıların yaptığı araştırma çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı yaptıkları araştırmaya göre oyuncu öğrencilerin sosyal medyacılardan daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.

Team-Spirit

Araştırmacılar yaptıkları bu açıklamada özellikle Facebook’u yerin dibine sokuyor ancak video oyunlarının problem çözmede, motor reflekslerimizi geliştirmede ve atik düşünme konusunda bizler için son derece fayda sağladığını söylüyor. RMIT Üniversitesi’nin Ekonomi ve Finans öğrencilerinin arasında yapılan bu araştırmada oyun oynayıp sosyal medyada fazla vakit geçirmeyen öğrenciler ve Facebook’ta vakit geçiren öğrenciler karşılaştırılmış.

12 bin öğrencinin farkında olmadan dahil olduğu bu testte oyun oynayan öğrencilerin başarılı sonuçlar getirirken sosyal medyada takılan öğrenciler için aynı şeyi söyleyemiyoruz.

facebook-sosyal-ag-bildirgeleri

Sadece oyun oynayıp sosyal medyaya fazla takılmayan öğrenciler diğer öğrencilere göre %20 daha başarılılarmış. Çevrimiçi oynanan oyunlarda takım halinde oynamanın öğrencilerin problem çözmede ve grup çalışmalarında daha başarılı oldukları gözlemleniyor. Ancak araştırmacılar Facebook kullanıcılarının birbirleriyle anlaşamadığını ve yavaş olduklarını söylüyor.

Bu araştırmaya ne kadar inanılır bilemiyoruz, siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir