Home Teknoloji Haberleri PlayStation “4K&4.5” Teknik Özellikleri Sızdı
PlayStation “4K&4.5” Teknik Özellikleri Sızdı
0

PlayStation “4K&4.5” Teknik Özellikleri Sızdı

0

Sony’nin sızan yeni PlayStation 4K yada 4.5’in teknik özellikleri sızdı.

PlayStation-4

Sony’nin oyun konsol serisi PlayStation, günümüzde en güncel sürümü PlayStation 4 ile konsol pazarının lideri. Artık oyunların grafik kalitesinin artması ve bu duruma karşılık istedikleri sistem gereksinimlerinin yükselmesi, yeni bir konsol ihtiyacını doğuruyor. Sony’nin ise yeni bir konsol geliştirmekte. Geçtiğimiz aylarda sızan isimlere baktığımızda PlayStation 4K ve PlayStation 4.5 gibi isimler gördük. Şimdi ise yeni PlayStation’ın kod adının NEO olduğu ortaya sürüldü. Tabi ki bunlar resmi açıklamalar değil. Hepsi sızan bilgiler.

Şimdi asıl konumuza gelelim. NEO kod isimli yeni PlayStation’ın teknik özelliklerine baktığımızda yine PlayStation 4’te olduğu gibi AMD İşlemci ve AMD Ekran Kartının bulunduğunu görüyoruz. Fakat PlayStation 4’ten farkları ise hem İşlemci ve Ekran kartının hızları hemde mimarisi birbirinden çok farklı.

PlayStation 4 NEO
CPU AMD 8 Çekirdekli 1.6 GHz AMD 8 Çekirdekli 2.1 GHz
GPU AMD GCN, 18 CUs 800 MHz Yeni Nesil AMD GCN, 36 CUs 911 MHz
Bellek 8 GB GDDR5, 176 GB/s 8 GB GDDR5, 218 GB/s

Burada tabloya baktığımızda NEO kod isimli yeni PlayStation’da Hem CPU hem GPU hemde Belleklerde yükseltmeler mevcut. Ayrıca yeni PlayStation’da AMD’nin 14nm Finfet üretim teknolojili Zen mimarili İşlemcileri ve yine AMD’nin 14nm Finfet üretim teknolojili Polaris mimarili ekran kartları mevcut. Bu bağlamda Yeni NEO kod isimli PlayStation’ın çok güçlü olacağını söyleyebiliriz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir