Home Teknoloji Haberleri RAM’in Sonu mu Geliyor?

RAM’in Sonu mu Geliyor?

2

HPC, RAM’in sonunu mu getiriyor?

Yeni geliştirilen bu bellek türü, PC’lerimizde ki RAM’in yerini almaya çalışacak!

2015071317255426672

RAM (veya sistem belleği), bilgisayarlarımızın en kolay değiştirilebilir donanımlarından biri. MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları ise HPC adında daha uygun fiyatlı bir çözüm üretti.

HPC, yani “yüksek performanslı bilişim“, bilgisayarlarımızdaki RAM’in yerini almayı amaçlıyor. Çok daha uygun fiyatlı (1TB’ı yaklaşık 370 dolar) flaş belleklerden faydalanan HPC, iş yükünün bir kısmını kendi üzerinde yerine getirebiliyor. Denetimlerin her biri, 500GB’lık flaş bellekle geliyor ve çalıştırılan uygulamaya göre yeniden programlanabiliyor.

PC RAM’leri şimdilik ölmüyor

Yeni teknolojinin getirdiği kazanımlar, ilk aşamada veritabanlarında ve görsel arama, Google PageRank ve Memcached gibi büyük veri uygulamalarında tam anlamıyla hissediliyor. Ancak teknolojinin şu aşamada dinamik RAM’lerin yerine geçmesi beklenmiyor.

Proje, teknolojiyle yakından ilgilenen Quanta, Samsung ve Xilinx firmalarının sponsorluğunda yürütülüyor.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Comment(2)

  1. RAM’lar sn’de 20GB veri okuyup 14GB veri yazabilirken ve bu işi uzun ömürlü yaparken, kısa ömürlü yavaş teknolojiye geçmenin mantığı yok. Şuan gerçekten hızlı flashlar 260MB/sn performans veriyor.

    1. Zaten flash bellek gibi şeyleri RAM olarak kullanmak, Windows XP’ deki “Sanal RAM” özelliğinden beri var. Burada kastedilen şeyin flash belleği RAM niyetine kullanmak olmadığından eminim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir