Home E-Spor Shanghai Major’da İşler Sarpa Sardı !
Shanghai Major’da İşler Sarpa Sardı !
0

Shanghai Major’da İşler Sarpa Sardı !

0

Valve tarafından düzenlenen The İnternational bildiğiniz gibi bu yıl dört parçaya bölünerek üç mevsimde Major ve yazın The İnternational şeklinde yapılacak. Frankfurt Major ilk aşamada oyun açısından tüm DotA 2 severleri tatmin etti fakat topluluk ve atmosfer olarak bir İnternational olmaktan çok uzaktı. Shanghai Major yaklaştıkça insanlar atmosferin Çin’de daha heyecanlı ve canlı olacağını düşünüyordu fakat henüz eleme aşamalarına geçilmemişken sorunlar peş peşe eklendi …

blog_shanghai_major_trophy

Oyuncular Major turnuvalarına herhangi bir Premium seviye turnuvadan farklı bakıyordu, bunun sebebi  Valve in turnuvalardaki inanılmaz prodüksiyon ve organizasyon başarısıydı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı … Hepimizin bildiği ve oyun dünyasının en büyük sorunlarından biri olarak görülen Çin’deki güvenlik duvarı sebebiyle DotA 2 dağıtımını Çin’de Perfect World ekibi yapıyor. Ekip Shanghai Major organizasyon ve prodüksiyonunu üstlendi fakat turnuvada henüz iki gün geçmesine rağmen sorunların ardı arkası kesilmedi.

İki gün boyunca sürekli ses sorunları, yayın kesilmeleri, laglar, sahne karışıklıkları, gecikmeler ve ekipman sorunları gibi sayısız problem yüzünden organizasyon aralıksız kesintilere uğradı. Bunlar oyuncular ve komünite için ilk aşamada büyük bir sorun olarak görülmedi ( her ne kadar DotA 2 camiasının en ciddi turnuvası olması gerekse de ).

 

İşlerin patlak verdiği yer turnuvada ilk günün ardından maç öncesi, sonrası ve maç aralarında yorum yapan panelde bulunan James “ 2GD “ Harding in hiçbir açıklama yapılmadan kovulması oldu. Henüz hiçbir resmi yetkiliden açıklama yapılmadı. James konuyla ilgili birkaç tweet paylaşsa da camiayı aydınlatacak açıklama halen beklenmekte.

James tarafından paylaşılan Tweet

james1

James‘e destek amaçlı Reddit‘te açılan bazı konular

 Mega Thread

 James’i geri getirin !

Bugün altı buçuk civarlarında PC Gamer tarafından yayınlanan yazıda olaya biraz ışık tutuldu fakat dediğimiz gibi hiçbir taraftan resmi açıklama yok.

 

PC Gamer tarafından yayınlanan yazı şu şekilde :

 

Dota 2 Shanghai Major panel James “ 2GD “ Harding in turnuvanın yarısında gönderilmesi sonrasında camianın haykırışı ile çalkalandı.

Harding haberi twitter hesabından duyurdu, söyledikleri twitter ve reddit platformlarında yığınla öfke ve spekülasyon doğurdu. Bunların çoğu Perfect World e yönelikti ( Dota 2 yi çinde yöneten firma ). Harding sonrasında yeni bir tweetle konuya açıklık getirdi. Alınan kararın aslında Valve e ait olduğunu söyledi.

2015 e kadar Harding Dota camiasında daima göz önünde birisi olmuştu. Kendisi İnternational 2015 ve Frankfurt Major de yer almamıştı fakat Shanghai Major onun için de bir dönüş noktası olacaktı, fakat bu da yarıda kesildi. James insanları güldürmek için bazılarının kuyruğuna basmayı severdi ve camia içindeki popülaritesi genel olarak bu yüzdendi.

 

Kovulmasının ardındaki asıl sebep resmi olarak açıklanmadı, fakat bu tek bir tetikleyici olay sonucu oluşmuşa benzemiyor. Harding in host olarak ilk günü saygısızdı, bazen açıkça bazı profesyonel oyuncularla dalga geçti. Tüm bunlar ayrı ayrı veya bir bütün olarak sebep olabilir, fakat hiçbiri kesin bir açıklama olarak gözükmüyor. Valve ile irtibata geçtik. Harding kendisi konu hakkında yarın konuşacağını söyledi ve olayı “ aşırı tuhaf durum “ olarak nitelendirdi. Bir espor organizasyonundan açıklama olmaksızın birinin gönderilmesi fazla sıradışıydı.

Olaya yönelik olarak komünite halihazırda prodüksiyon kalitesiyle alakalı şikayetçiydi. Oyunlar arasındaki bekleyişler, ses ve video sorunları. Bu bir turnuvanın grup aşamalarında hiç duyulmamış bir şey değildi ve sorunları çözmek için yığınla zaman vardı fakat Reddit ve Twitch chatinde halihazırda bir hayal kırıklığı oluşmuştu.

Bu bir utanç kaynağıydı çünkü Shanghai Major çok heyecanlı bir ilk gün geçirmişti. MVP Phoenix takımının başarısı ve diğerleri. Oyunlar ne kadar kaliteli geçse de görünen o ki Dota 2 nin ikinci Major turnuvası oyundan çok drama ile hatırlanacak.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir