Home Teknoloji Haberleri Sony Playstation 3 kullanıcılarına tazminat ödeyecek!
Sony Playstation 3 kullanıcılarına tazminat ödeyecek!

Sony Playstation 3 kullanıcılarına tazminat ödeyecek!

0

Altı yıl önce Amerika’da açılan bir dava sonucunda Sony, PlayStation 3 kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul etti, bu davaya göre Sony her PS3 kullanıcısına 55  dolara kadar ödeme yapacak.

maxresdefault

6 yıl önce Sony’nin yayınladığı güncelleme ile konsol üzerinde başka işletim sistemlerinin kullanılması engellenmişti bu yüzden Playstation 3’de Linux kullanan oyuncular mağdur olmuştu. 3.21 güncellemesi ile cihazlarda Linux kullanılamaz hale gelmişti ve önceden Linux ile çalışan cihazlar Playstation Network’e ulaşamaz hale gelmişti. Sony bu güncellemenin güvenlik açıklarını kapatmak amacıyla yapıldığını söylemişti ancak davacılar bunun korsan oyunları engellemek için olduğunu iddia etmişlerdi.

ps3padexplosion-109190

6 sene önce Kaliforniya’da açılan bu dava iki tarafın anlaşması ile sonlandı bu sayede 2010 yılında Linux kullanan Playstation 3 sahipleri 55 dolarlık geri ödeme alacaklar. Fakat bu ödemeyi almak o kadar da kolay değil Playstation 3 sahiplerinin faturalarını, seri numaralarını ve Playstation Network kullanıcı adlarını bildirmeleri gerekiyor. Konsolu Linux işletim sistemini çalıştırdığı için aldığını kanıtlayabilenler ise 9 dolarlık ödeme alacaklar.

6810238-sony-ps3-wallpaper

Şimdilik bu işlem sadece Amerikalı kullanıcılar için geçerli ancak bütün Dünya’ya yayılırsa Sony 550 milyon dolarlık tazminat ödemek zorunda kalabilir. Çünkü o yılların istatistiklerine göre 10 milyondan fazla Playstation 3 kullanıcısı konsollarında Linux kullanıyordu.

 

 

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir