Home Filmler Sürpriz Sonlu 5 Film Önerisi!
0

Sürpriz Sonlu 5 Film Önerisi!

0

Bir önceki yazımda zaman zaman izlediğim filmlerden öneri listeleri hazırlayacağımı söylemiştim. İşte yazarınızdan sürpriz sonlu 5 film önerisi.

 

1) Inception / IMDB : 8,8 (2010)

Inception

Beyin yakan filmler listesinde neden Inception yok diye tepkiler gelmişti. Ben bu listeye daha uygun buldum çünkü “Durmak ya da durmamak, işte bütün mesele bu!”(tabii bu benim düşüncem)

Kısaca konusu ;

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Olay yeri ise zihniniz.

2) The Game / IMDB : 7,8 (1997)

overlooked-90s-thrillers

Aslında sonuna kafa yorarsanız filmin alternatif bir sonu daha olduğunu görebilirsiniz. Gerçekten zekice yapılmış filmlerden biri olan The Game’i kesinlikle izlemelisiniz bence. Ayrıca izlemiş veya izleyecek olan okurlar hangi sonu tercih ettiklerini yorum olarak atabilirler.

Kısaca konusu;

Nicholas Von Orton, bütün yatırımlarının kontrolünü ve ilişkilerini elinde tutmaya alışık, zeki, kurnaz ve başarılı çok zengin bir dolar milyoneri iş adamıdır. Ancak Orton’un bu düzenli yaşamı, sorumsuz fakat etkileyici küçük kardeşi Conrad’ın ona verdiği beklenmedik bir doğum günü hediyesiyle kökünden değişikliğe uğrar. Hediye gizemli bir oyundur. Oyun, kahramanın her günlük yaşamına etki eden ve garip etkileri olan bir etkinliktir. Nicholas oyuna başlarken ortada çok büyük bir ödül olduğunu fark eder ancak bu esrarengiz oyunun kuralları ve amacı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Nicholas başına geldiği ve karşılaştığı olaylardan, aksiliklerden hangisinin gerçek ve hangisinin oyunun bir parçası olduğunu da anlayamaz. Önüne çıkan insanlar hatta taksi şoförü bile onu öldürmeye kalkar, canını zor kurtarır. Bundan sonra Nicholas bir paranoyak gibi yaşamakla beraber karşısına çıkan ve ona yardımcı olmak isteyen genç , güzel ve alımlı Christine’nin bile kendisini öldürmek istemesinden şüphelenir.

3) Butterfly Effect / IMDB : 7,7 (2004)

kelebek

Benim için tam bir şaheser olan bu filmi henüz izlememiş olanlar varsa kesinlikle izlemeliler. Ayrıca en sevdiğim 2. filmdir kendileri.

Kısaca konusu;

Evan Treborn doğuştan zihinsel sorunları olan bir çocuktur. Kötü olaylar yaşamış fakat gidip gelen hafızası yüzünden bu olayları tam olarak hatırlayamamaktadır. Zaman geçer, Evan artık bir yetişkin olur ve hafıza sorunu olmadan gayet normal bir yaşantı sürer. Bir gün küçüklüğünde sorunu çözmek için tuttuğu günlüklerden birini tesadüfen okur ve zamanda yolculuk yaparak yarım anılarının hatırlayamadığı karanlık kısmına döner. O anda değiştirdiği olaylar bulunduğu zamandaki yaşantısını etkileyecek ve geri döndüğünde kimsenin zarar görmediği normal bir hayat için mücadele verecektir.

4) Fight Club / IMDB : 8,9 (1999)

fight-club-soap

Henüz izlememiş olanlar var mı bilmiyorum ama burada olmayı kesinlikle hak ediyor. Ayrıca kült bir filmdir kendileri.

Kısaca konusu;

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

5) Trance / IMDB : 7.0 (2013)

trance-movie

Hipnoz üzerine yapılmış,  beğenilme konusunda ortada kalan bir yapım. Bakalım siz nasıl bulacaksınız.

Kısaca konusu;

Sanat eserleri konusunda uzman olan Simon tanınmış bir müzayede müdürüdür. Franck adındaki bir gangster ile birlikte milyon dolarlar değerindeki bir tablonun çalınma eylemine katılır. Olay esnasında oluşan kargaşada başına korkunç bir darbe alır, ve uyandığında tabloyu nereye sakladığı konusunda hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ne tehditler ne de işkenceler onun hafızasını geri getirmeyecektir. Bunun üzerine Franck Elizabeth isimli bir hipnoz uzmanını tutar, böylece Simon’un beyninin derinliklerindeki bilgiye ulaşmayı planlamaktadır. Seans ilerledikçe geçmişine dönen Simon için geçmişteki tutkularının canlanlanma zamanıdır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir