Home Teknoloji Haberleri Sürücüsüz Otomobilden Sonra Şimdi de “Sürücüsüz” Motosiklet

Sürücüsüz Otomobilden Sonra Şimdi de “Sürücüsüz” Motosiklet

0

Sürücüsüz otomobil fikrine çoktan alıştık ancak benzer bir teknolojinin motosikletlere de uygulanacağını çoğumuz aklımızdan bile geçirmedi. Bu çılgın fikri hayata geçiren ilk isim Yamaha oldu.

Tokyo Motor Show’da yeni nesil motosikletlerini beklediğimiz Yamaha ters köşe yaparak “sürücüsüz” motosikletini tanıttı. “Sürücüsüz”den ziyade “insansız” demek daha doğru olur zira motosikletiMotobot isimli bir robot kullanıyor. Tanıtım videosunda Rossi’yi geçmek için tasarlandığını belirten Motobot, şu anda 5 yaşındaki Rossi’yi bile geçebilecek yetenekte değil. Zamanla insan davranışlarını öğrenip sürüş becelerini geliştirmesi beklenen Motobot şimdilik yardımcı tekerleklerle ve belli bir hızda yol alabiliyor.

Motobot’un amacı elbette bir gün MotoGP’de yarışmak değil. Yamaha bu konuda bir süre daha Doktor’a güvenmek zorunda. Yamaha’nın motosiklet teknolojisini ve sürücü güvenliğini geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Motobot’un R1M üzerindeki yeteneklerini hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.

 

-Fizikist

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir