Home İlginç haberler Tarayıcınızı hızlandırmak için 5 yöntem!

Tarayıcınızı hızlandırmak için 5 yöntem!

0

Bir insanı bilgisayar başında en çok sinir eden şeylerden biriside yavaş çalışan bir tarayıcı olsa gerek.İnternette gezinmek,TeknOyun’a bakmak veya Facebook’ta bir şey paylaşmak birkaç saniye sürebiliyorsa bu epeyce canınızı sıkabilir.Eğer tarayıcınız bu kadar yavaşlamışsa onu yeniden hızlandırmak için sizler için paylaştığımız aşağıdaki beş yöntemi deneyin.

Bunlardan önce tarayıcınızın güncel olduğundan ve bilgisayarınızıda casus yazılım bulunmadığından emin olun eğer varsa yavaşlamayı yapan onlardır.Bunların olmamasına rağmen hala yavaşsa aşağıdaki şeyleri yapmaya başlayalım.

1-Kötü uzantıları temizleyin (Bizim sitede AdBlock kapatmanızda yarar belki :)) ) 

chrome-task-manager

Bunu büyük bir ihtimalle biliyor olabilirsiniz ama yine de bundan bahsetmekte fayda var.Yüklemiş olduğunuz uzantılar tarayıcı hızınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir.İlk yapmanız gereken yüklü eklentilerinizi bir gözden geçirip kullanmadıklarınızı işe yaramayanları silmek.Hızınızda hala bir artış yoksa hangi eklentilerin çok kaynak tükettiğine bakın ve onu kaldırın.

Eğer çok fazla kaynak kullanan bir eklenti bulduysanız ama onu silmek istemiyorsanız onun yerine farklı işlevi gören bir eklenti bakabilirsiniz mutlaka alternatifi vardır.

2-Sinir bozucu antivirüs yazılımı

av-test-speeds

Eğer kullandığınız antivirüs yazılımı verimsiz ise bilgisayarınızı yavaşlatacaktır bu yavaşlamayı en çok tarayıcınızı kullanırken farkedersiniz.Antivirüs yazılımlarını test edenler sistem kaynaklarını ne kadar kullandıklarına dair bir araştırma yapmışlar.AV-Comparatives ve AV-TEST gibi kuruluşların yapmış olduğu testler sonucunda antivirüs yazılımınızın ne kadar hafıza kullandığı ile ilgili birsürü birbirini tutmayan sonuç ile karşı karşıya kalmışlar.

Yukarıdan bu sonuçlara bakarak kullandığınız yazılımı bularak tarayıcınızı ve bilgisayarınızı ne kadar yavaşlatmış olduğuna bakabilirsiniz.

3-Zararlı Eklentiler

Tarayıcılardaki eklentiler otomatik olarak çalıştıkları için muhtemelen pek aklınıza bile gelmiyorlardır.Ama eğer verimsiz bir şekilde çalışıyorlarsa tarayıcınızı çok yavaşlatabilirler.Örneğin Flash aşırı kaynak kullanan bir eklenti olarak herkes tarafından bilinir. PDF okuyucular,Java ve Microsoft Silverlight gibi eklentiler gibi diğer içerik göstericiler de fazla kaynak tüketirler.

Bu sorunu çözmek istiyorsanız tüm eklentiler için tıkla ve oynat seçeneğini aktifleştirebilirsiniz,bu işlem ile eklentiler çalışmadan önce onayınıza ihtiyaç duyar bu sayede gerekli olmadıkları zaman kaynaklarınızı tüketmeyeceklerdir.

4-Şeytani DNS

internet-directory

DNS için internetin telefon rehberi gibidir diyebiliriz.Adres çubuğuna yazdığınız bir şey için bilgisayarınızın nereye bakması gerektiğinini söyler. Bunun tarayıcınızı fazla yavaşlatmayacağını düşünebilirsiniz fakat durum tam tersi bulunduğunuz yere göre en iyi olan DNS’yi seçmeniz bağlantınızı önemli ölçüde hızlandırabilir.

Detaylı bilgi almak ve ayarları nasıl yapacağınızı görmek için şu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.Yalnız ingiliççe ona göre.

Sınırsız tarama verileri

browsing-history

Tarayıcılar girdiğiniz siteler ve nereye baktığınız ile ilgili devasa miktarda veri toplar. Bu durum mahremiyet sorunu oluşturmanın yanında aynı zamanda tarayıcınızı da yavaşlatabilir.Bu sorunu çözmek için tarayıcı geçmişinizi temizleyebilirsiniz.Tarama geçmişi,çerezler,indirme kayıtlarını ve ihtiyacınız olmayan ne görürseniz silin.Büyük bir fark yaratmaz belki ama tarayıcınızı bir parça olsada hızlandırabilirsiniz.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir