Home E-Spor Team Secret Krizi !
Team Secret Krizi !
0

Team Secret Krizi !

0

DotA 2 ve E-Spor tutkunlarının gönüllerinde bağımsız ve küçük kadrosuyla yer edinen profesyonel DotA 2 takımı Team Secret menajeri Matthew ” Cyborgmatt ” Bailey ve eski oyuncular arasındaki finansal sorun gün yüzüne vurdu ! Yaklaşık bir gün önce Evany tarafından atılan tweet ile bir yıla yakın bir süredir perde arkasında yaşanan ve sebebini anlayamadığımız kadro değişikliklerine sebep olan olay açıklığa kavuşturuldu.

evany

Evany tarafından gelen açıklamaya göre takım menajeri Matthew oyunculara yapılması gereken ödemelerde sürekli gecikmeler ve oyalamalar olduğunu belirtti. Mağduriyete uğrayan oyuncular arasında eski oyunculardan N0tail, Fly, Arteezy, KuroKy, Zai ve S4 olduğu belirtildi fakat Evany sadece erkek arkadaşı Fly ve o günlerde yardımcı olduğu N0tail ile KuroKy hakkındaki ayrıntıları toplulukla paylaştı.

team-secret

Evany süreci bir zaman çizelgesi şeklinde ayrıntılarıyla topluluğa aktardı ve açıklamanın üstünden bir gün geçmesine rağmen Matthew veya Puppey tarafından herhangi bir yalanlama gelmedi. Aşağıda sürecin tamamını, paylaşılan bilgilerin orjinalini ve çevirisini bulabilirsiniz. Özetlememiz gerekirse bahsedilen oyuncular tarafında ödenmesi gerekilen 1.4 milyon dolara yakın para ufak bahanelerle ya ertelenmiş, ya da hiç yapılmamış. Tüm bunların sebebi ise Cyborgmatt’ın tüm işleri kendi başına halletmeye çalışması ve eline yüzüne bulaştırması şeklinde tahmin ediliyor.

Evany ile Team Secret’ın bağlantısını merak edenler için, Evany Cyborgmatt menajer olmadan önce ( Secret ilk kurulduğunda ) takıma bootcamp yapması için maddi destek sağlayan kişiydi. Dönemin kadrosu Fly, Puppey, BigDaddy ( n0tail ), KuroKy ve s4 den oluşuyordu.

Eski menajer Evany tarafından yapılan açıklama :

Buna nerden başlamam gerektiğinden emin değilim. Sanırım bir zaman çizelgesi en doğru yol olur.

Bilgilendirme : Bunun Team Secret’ın mevcut kadrosuyla hiçbir alakası yoktur ve oyuncuların hiçbirini alçaltma niyetinde değilim.  Bu tamamen en objektif şekilde bilgi aktarmak içindir.

 

Ağustos 2014

Secret 1.0 kuruldu.  Kuro ve Johan( n0tail ) Evany e takımı yönetmesi için ulaştı.

 

Ekim 2014

Secret New Jersey’de bootcamp yapma girişiminde bulundu. Evany otel, bootcamp ve diğer harcamalar için ödemeleri cebinden yaptı. Takım ESL NewYork gelirlerinin Evany’e harcamaların geri dönüşü olarak ödenmesini kabul etti.  Bu anlaşma gelecekte katılacakları LAN turnuvalarda Evany’nin cebinden çıkacak harcamalar ve maaşını da kapsıyordu.

Secret ESL NewYork turnuvasında 3-4. Sırada yer aldı ( ödül 3. Ve 4. İçin aynı )

Secret SLTV 10. Sezonda 2. Oldu

 

Aralık 2014

Secret Beyond The Summit 2 için California’ya gitti ve 3. Oldu

Kısa bir süre sonra Fly yerine Misery takıma alındı

Secret 1.5 XMG Captain’s Draft 2.0 ve DotaPit Sezon 2 de 1. Sırada yer aldı

Johan ( n0tail ) ve Evany yeni yıldan hemen önce atıldı. Cyborgmatt dizginleri aldı.

Sıradaki olaylar üzerinden bir yıldan fazla geçti

30 Aralık 2015

Cyborgmatt ESL NewYork gelirinin direkt olarak Evany’e gideceğini doğruladı

 

3 Şubat 2015

ESL NewYork Evany ile iletişime geçti ve parayı ödemeye hazır olduklarını bildirdi. Evany bu bilgiyi Cyborgmatt’e iletti.

Cyborgmatt yanıtladı, Fly’ın vergi  formunu istedi. DAC turnuvasından dönünce ilgileneceğini söyledi.

 

16 Şubat 2015

Evany Fly’ın vergi formunu Matt’e gönderdi

 

5 Mart 2015

Matt Evany’e selam verdi ve konuşma orda bitti.

Matt: Hey Evany, nasıl gidiyor ?

Evany: Hey Matt, bu gün sana yazacaktım ! son emailim üzerinden bir ay geçti sanırım

 

19 Mart 2015

ESL New York Evany’i Matt’e ulaşması konusunda tekrar rahatsız eder, çünkü secrettan hiçbir haber gelmemiştir.

Evany durumu Matt’e iletir

Evany Matt ile ödeme konusunda uyum sağlamaya çalışır

Matt yanıtlar “ Evet üzgünüm, geçen hafta seninle konuşacaktım fakat bikaç şeyle uğraşıyordum “

 

20 Mart 2015

Evany Mattle iletişime geçer, Matt parayı dolar hesabı ayarlamadaki  gecikme sebebiyle henüz almadıklarını söyler. Matt işlerin kısa bir sürede hallolacağını Evany’e garanti eder. Bu sırada banka bilgileri Matt’e verilir.

Matt: “ Gelişmeleri söylemem gerekirse, henüz ödül paralarından gelen bir ödeme yok umarım kısa süre içerisinde elimize geçer, dolar hesabı açmada gecikmeler yaşadım fakat işler kısa sürede hazır olacaktır. Bu hafta sonu bazı rakamlar verebilirim, hesap hazır olduğunda hepsi birlikte elimizde olacaktır.

 

20 Mayıs 2015

Evany son görüşmelerinin üzerinden 2 ay geçtiği için Matt’le iletişime geçer. Matt meşgul olduğunu fakat eve gittiğinde dönüş yapacağını söyler.

 

29 Mayıs 2015

Evany tekrar Mattle bilgi almak için iletişime geçer, fakat Matt ortalıkta yoktur

 

29 Haziran 2015

Evany tekrar Mattle iletişime geçer ; Matt ESL ödemesinin Evany’e haftanın sonuna kadar ödenmiş olacağını ve Fly’ın ödemesinin en geç iki hafta içinde ödeneceğini söyler. Matt hesap sorunları için özür diler.

Evany ödemelerin doğru şekilde yapıldığını görmek için bir tablo ister. Sonraki gün buluşmak için anlaşırlar.

 

30 Haziran 2015

Matt çok meşguldür, görüşmeyi sornaki güne atarlar

 

1 Temmuz 2015

Matt ve Evany ödemelerde anlaşırlar. Fly ve Misery nin XMG 2.0 ve DotaPit Sezon 2 nin gelirlerini 50% 50% paylaşmasına karar verdiler.

Matt gecikme için özür diler.

“ Problem değil, sadece özür dilemek istiyorum çünkü bu çok uzadı ve çok kötü hissediyorum “

 

29 Ağustos 2015

Evany Sunsfan ile iletişime geçer ve Secret’ın XMG Captain’s Draft 2.0 için para talebinde bulunup bulunmadığını sorar. Sunsfan paranın hala hesabında olduğunu çünkü Matt’ın hesap açmadığını söyler. Sunsfan diğer takımların hepsinin ödemesini aldığını söyler. Sunsfan biraz endişeli gözükür çünkü hesabında bulunan bu para vergilerini etkilemektedir.

 

25 Eylül 2015

Sunsfan Evany ile iletişime geçer, paranın bir hafta önce yollandığını söyler ve Matt’in doğrulaması için bekler

 

16 Eylül 2015

Kuro Evany ile iletişime geçer

“ Bizim dotapit, summit 2 paramız yakında transfer edilmeye hazır olacak. XMG hakkında emin değilim. Cyborgmatt ile iletişime geçip Fly ve n0tail in paralarını aldığından emin olabilirmisin ? “

Evany Kuroya ödeme alıp almadığını sorar

 

20 Eylül 2015

Kuro yanıtlar :

“ hey, henüz ödeme almadım, sadece paranın gönderilmeye hazır olduğu söylendi “

 

Ekim 2015

Evany  Frankfurt Major de Matt ile karşılaşır. Tekrar, Matt ödemelerin gönderileceğini ve gecikmelerin hesap sorunlarından kaynaklandığını söyler.

 

4 Aralık 2015

Kuro Secret ile oynadığı hiçbir turnuvanın ödemesini almadığını belirtir. Turnuvalara odaklanıp bu konuları sezon sonuna sakladıklarını söyler.

 

5 Aralık 2015

Evany Matt’e ulaşır, Fly ve n0tail in ne zaman ödeme alacağını sorar

Matt “ n0tail parasını yakında alacak. Fly’ın hala banka hesabıyla ilgili bana detaylı bilgi ulaştırması gerekiyor “

 

6 Aralık 2015

Evany Fly’ın bilgileri yakında göndereceğini söyler. Matt’e  kendi banka bilgilerinin onda olup olmadığını sorar. Bu noktadan sonra Matt’ten hiçbir yanıt alamaz.

 

12 Aralık 2015

Evany ve LD Summit 4 te buluşur. LD Summit 2 paralarını göndermek için beklediklerini , Secretın hesapları ayarlamasını istediklerini söyler. Evany ve LD Evany eve döndükten sonra detayları konuşmak için buluşmada karar kılarlar.

Evany ve Kuro Summit 4 te durumu tekrar konuşurlar. Yeni yılın son ödeme tarihi olmasında anlaşırlar.

 

19 Aralık 2015

Evany ESL e ulaşır ve NewYork 2014 ödemelerinin yapılıp yapılmadığını sorar. ESL Matt’e ulaşacaklarını söyler. Evany LD ye ulaşır ve Summit 2 paralarının ne zaman yollandığını sorar. LD yanıtlar “ ödemeler  5 eylülde yapıldı, ve gecikmeler Matt’in hesap bilgilerini vermesindeki gecikmeden kaynaklandı “ LD ödemelere dair tüm belge ve tabloları gösterdi.

LD Secret’ın yönetimi ile ilgili hüsrana uğramış gözüküyordu.

Evany DotaPit’e ulaşır ve Sezon 2 ödüllerinin ödenip ödenmediğini sorar. DotaPit ödemelerin 1 eylülde ödendiğini söyler. Gecikmelerin yine aynı sebeple kaynaklandığını belirtir.

 

20 Aralık 2015

Evany SLTV’ye ulaşır Sezon 10 ödüllerinin ödenip ödenmediğini sorar, SLTV yanıtlar “ Matt bilgileri birkaç gün önce yolladı, ödemeler 18 aralıkta yapıldı “

 

23 Aralık 2015

N0tal Evany’e hayal kırıklığına uğramış ve sinirli gözüküyordu. Matt’in mesajlarını görmezden geldiğini ve yanıtların çok geç olduğunu söyledi. Eğer ödemelerin yılbaşından sonra yapılmazsa sosyal medyaya gideceğini söyledi.

Karışıklığı önlemek için Evany Matt’e email atar. Fly, N0tail ve Kuro’nun ödeme gecikmeleri sebebiyle birer açıklamaya ihtiyacı olduğunu söyler. Tüm turnuvaların ödemeleri yaptığını söyler.

“ Lütfen mesajlarımızı görmezden gelmeyi bırak. Baştaki gecikmelerin hesap oluşturmakla ilgili olduğunu biliyorum, fakat edindiğim bilgiye göre geçen yılın turnuva düzenleyicileri tüm paraları ödediklerini belirtti. Şimdiki gecikme ne ?

Ne yazıkki yeni yılla birlikte ödemelerimizi almadığımızda bunun sosyal medyada patlamayacağını garanti edemem. Sabırlı olmak için elimizden geleni yaptık ve anlayışlı olduk. Bu aşamaya gelmek istemezdim. “

Yanıt yok

 

24 Aralık 2015

Kemal sadıkoğlu’nun sektreteri, Team Secret direktörü, Evany’e banka bilgileri ve ödeme detayları için ulaşır. Evany uyumlu bilgilerle yanıt verir.

N0tail Evany’e ulaşıp bilgileri sekretere ulaştırıp ulaştırmadığını sorar. Evany doğrular.

 

26 Aralık 2015

Kemal Beyin sekreteri gecikme için özür diler, ofislerin tatil günü sebebiyle kapalı olduğunu söyler. Ofislerin 5 ocakta açılacağını bildirir.

 

1 Ocak 2016

Secret’tan yanıt gelmez, Evany N0tail ve Fly ‘a Secret’a biraz daha zaman tanımasını söyler

 

2 Ocak 2016

Evany Kemal Beyin Sekreterine Fly ve N0tail hakkında yazar.

“ Matthew’ı bilgilendirdiğim gibi, yeni yılla birlikte ödemeleri almadığımız taktirde sosyal medyaya gitmeye hazırız. Tatil günlerinin doğasını anlayışla karşılıyorum. Bu anlayışımızı kullanmamanızı rica  ediyorum. Tam işbirliği ve iletişim bekliyorum.

Evany Kemal beyin sekreteri döndüğünde bir Skype görüşmesi yapmayı talep eder böylece ödemeler hakkında orta yolu bulup sürecin temiz bir şekilde yürütüldüğünden emin olmak ister.

 

3 Ocak 2016

Kemal Sadıkoğlu Evany’e Fly, N0tail, Puppey ve Matt hakkında ulaşır. Tüm taraflara ödenecek finansal tabloları detaylı bir şekilde gösterir. Bu ödemelerin 15 şubattan önce ödeneceğini söyler ve tüm bunlardan dört gün önce haberi olduğunu belirtir. Kemal Bey sosyal medya hakkında söylenenleri şaşkınlıkla karşılar çünkü kamu şirketi olmadıklarını belirtir. Pay sahiplerine veya bankalarla anlaşmalara sahip olmadıklarını buyüzden bunun onlara zarar veya fayda sağlamayacağını söyler. Kemal Bey Evany’nin bu davranışını profesyonellik dışı olarak tanımlar ve “ Sosyal medyaya gitmekte özgür hisset fakat bu ödeme sürecini hızlandırmayacak veya yavaşlatmayacaktır “

Evany Kuro’yu konu hakkında bilgilendirir, ve e-mail lerde kendisine yer verilmediğini söyler.

 

25 ocak 2016

Kemal beyin sekreteri birkaç ödeme detayı ister. Evany MDL için Çindedir ve 1 Şubatta yanıt verir. Evany Charlie ( eg menajeri ) ile iletişime geçer çünkü Zai ve Arteezy de ödeme almamıştır.

 

1 Şubat 2016

ESL Evany’e ulaşır ve NewYork ödemelerinin bir hafta önce ödendiğini bildirir.

 

2 Şubat 2016

Kemal Beyin sekreteri “ Daha fazla bilgiye ihtiyacım varmı kontrol etmeme izin verin. Transferi yapar yapmaz size bildireceğim. “

 

15 Şubat 2016

Kemal Beyin sekreteri N0tail için daha fazla ödeme detayı ister. Evany uygun bilgilerle yanıt verir.

 

16 Şubat 2016

Ödül parası, bildirim veya transfer yok. N0tail tekrar hayal kırıklığına uğramış gözüküyor. Evany Kemal Beyin sekreterini güncel bilgi için rahatsız ediyor.

Charlie süreci takip ediyor, çünkü Zai ve Arteezy de ödeme almadı.

Ve işte burdayız. Görebildiğiniz gibi bir yıldan fazla oldu ve biz fazlasıyla sabırlı olduk.

 

Orjinal Gönderi : LİNK

 

Süreçle ilgili ünlü iş adamı Kemal Sadıkoğlu veya takım kurucusu Clement ” Puppey ” Ivanov ‘dan henüz bir yanıt gelmedi. Konu birçok platformda tartışılmakta ve herkes Kemal Bey, Cyborgmatt veya Puppeyin söyleyecekleri için bekleyiş durumunda.

 

Şunu da eklemek isteriz ki gelişen olaylardan Kemal Sadıkoğlu nun yeni yıla girdiğimizde haberi olmuştur dolayısıyla bir yıldır süregelen gecikmelerden kendisi sorumlu değildir, ancak Evany tarafından tehdit vari sözler sarf edildiğinden Team Secret isminin arkasında durmuştur.

 

Reddit: LİNK

Kemal Sadıkoğlu Twitter: LİNK

Puppey Twitter: LİNK

Cyborgmat Twitter: LİNK

Evany Twitter: LİNK

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir