Home Teknoloji Haberleri Türkiye’de Telefon Satışları Azalıyor Fakat 4,5G Abonesi Artıyor!
Türkiye’de Telefon Satışları Azalıyor Fakat 4,5G Abonesi Artıyor!
0

Türkiye’de Telefon Satışları Azalıyor Fakat 4,5G Abonesi Artıyor!

0

Mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artış sağlayan 4,5G teknolojisi 40 milyon aboneye ulaştı fakat aktif 4.5G kullanıcı sayısı 15 milyonda kaldı.

Bunun önemli sebeplerinden biri yeni akıllı telefonların vergiler yüzünden çok pahalı olması ve artık eskisi gibi telefon pazarının aktif olmaması.

LG_G_Flex_smartphone

Anadolu Ajansının  yaptığı incelemeye göre Türkiye’de yaklaşık yüzde 93,7 penetrasyon (kullanıcısı sayısının nüfusa oranlanması) oranına karşılık gelen, makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dahil toplam 73 milyon 807 bin 321 mobil abone mevcut, bu demek oluyor ki neredeyse nüfusumuz ile eş değer derecede.

1 Nisan 2016’da başlayan 4,5G hizmeti için toplam abone sayısı bugüne kadar 40 milyon kişiye gelmiş durumda ancak cihazı ve SIM kartı uyumlu aktif 4,5G abone sayısı 15 milyonda takılı kalıyor. Yapılan karşılaştırmaya göre, bandrol ücretlerinin sektörde büyük bir çöküntüye yaşanmasına sebep olduğu hatta son birkaç ayda cep telefon satışlarının bandrol zammından öncesine göre yüzde 20’ye kadar düştüğü gözler önüne seriliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir