Home Teknoloji Haberleri Vodafone’dan dünyanın ilk akıllı köyü!
Vodafone’dan dünyanın ilk akıllı köyü!

Vodafone’dan dünyanın ilk akıllı köyü!

0

Ülkemizin dev GSM şirketleri arasında olan Vodafone, Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında kırsal alanları kalkındırmak amacıyla seferberlik başlattı ve ilk akıllı köyü kurmaya karar verdi.

10 yıldır ülkemizde faaliyet yürüten Vodafone, iş ortağı TABİT ile birlikte ilk akıllı köyü kurmak için çalışmalara başladı. Daha önceden çiftçilere yönelik iş modelini hayata geçiren Vodafone’un kuracağı bu akıllı köy dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak.

vodafone-akilli-koy

298 dönümlük bir araziye kurulması planlanan köy Aydın’ın Koçarlar ilçesine bağlı Kasaplar Köyü’nde yer alacak ve bu projeyle birlikte çiftçilere ve köylülere ekonomik ve sosyal kalkınma konusunda destek olmayı hedefliyor. Bu akıllı köyde modern sera uygulamaları ve toplu süt sağım sistemleri yer alacak, bu proje 10 yıllık bir süre kapsamında 23 milyon TL’ye gerçekleştirilecek. Ülkemizde gerçekleşecek bu projenin diğer ülkelere örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir