Home Mobil Xperia Z5’de Aşırı Isınma Problemi Oluştu!

Xperia Z5’de Aşırı Isınma Problemi Oluştu!

0

Xperia Z5 modelleri diğer akıllı cep telefonlarına göre daha fazla ısındığı ve ekran parlaklığını düşürdüğü söyleniyor.

Xperia'da 'aşırı ısınma' problemi!

Xperia Z5 akıllı cep telefonlarından gelen son bilgiler herkesi şaşırttı, Xperia Z5modelleri diğer akıllı cep telefonlarına göre daha fazla ısınıyor ve ekran parlaklığını düşürüyor. Qualcomm’un halihazırdaki tepe seviye yongaseti çözümü Snapdragon 810’un aşırı ısınma sorunu olduğunu biliyoruz. Haliyle bu yongasetinin yer aldığı pek çok üst seviye telefon da bu durumdan muzdarip. Qualcomm bu sorunu gidermek için bir güncellemeye gidip v2.1 sürümü altında yongasetini güncellemiş olsa da hangi modellerde ilk versiyonun hangilerinde yenisinin kullanıldığı konusu da net değil. Bildiğimiz gibi Sony’nin bir önceki tepe seviye modeli Xperia Z4/Z3+ modelleri bu sebepten ötürü fazla uzun ömürlü olmamış ve Sony kısa süre ertesinde yeni 810 tarafından güçlendirilen Xperia Z5 neslini duyurmuştu.

Sony Xperia Z3+ ile Z4: Alev alev yandığımız doğru!

Ailenin tepe seviye üyesi Z5 Premium’un soğutması düzeneğinde termal macunu doğrudan işlemcinin üzerine süren ve ek olarak da çift ısı borusu ile destekleyen Sony bu sayede ısınmanın önüne geçmiş olsa da küçük kardeşlerinde bu tür bir önlem alığ almadığı belirsizdi.

İşte şimdi TechGrapple’ın aktardığı gelişmeye göre yeni satışa sunulan Z5 Compact’ın da ısınma sorunu var. Modelin iç tasarımını henüz görmediğimiz için Sony’nin Premium’daki gibi ekstra soğutmaya yer verip vermediğini bilmiyoruz ancak tablodan hareketle vermemiş gibi. Şöyle ki biraz kullanımın ertesinde ısı aniden yükseliyor ve ekran da bu ısınmadan etkilendiği için tuş vuruşlarımızda gecikmeler yaşanmaya başlıyor. Dahası bazı kullanıcıların yorumlarına baktığımız zaman yeniden başlatmanın da her zaman çözüm olmadığını görüyoruz. Sony muhtemelen yakın bir gelecekte sorunu gidermek için bir güncellemeye gidecektir ama o zamana kadar beklemede kalmak daha mantıklı.

Her ne olursa olsun, açıkçası Sony gibi -her ne kadar pazar payı artık yerlerde olsa da- ana akım sınıfında yer alan bir üreticinin neden halen inatla 810 yongasetinde direttiğini anlamak imkansız. Bildiğimiz gibi LG, kullanıcılarını bu durumdan mağdur etmemek için hiçbir modelinde Snapdragon 810’a yer vermedi ve LG G4’te de yeni çıkan çift ekranlı V10’da da küçük kardeşi 808’i kullandı. Keza Blackberry’nin yeni bayraktarı Priv’de de tercihi 808 oldu. Keza One M8 modelinde 810’dan ağzı yanan HTC de One M9+’da olsun yahut onun 21MP’lik yeni versiyonunda olsun Mediatek’in Helio X10’una yer verdi. Sony ise 810’daki ısrarını inatla sürdürmeye devam ediyor. Evet; Xperia Z5 Premium’da 4K sıkıntısı, Compact’ta ise bu sorun.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir