Home Teknoloji Haberleri Yerli Ödeme Sistemi Troy Yakında Geliyor!

Yerli Ödeme Sistemi Troy Yakında Geliyor!

0

Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme yönteminde sona gelindiğini açıkladı.Buna göre 2016 yılı içerisinde, Türkiye kendi ödeme yöntemini kullanmaya başlayacak . “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası ise Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu…BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye baktığımızda alternatif yeni bir ödeme yöntemi yaratacak güce sahibiz. Sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vakti geldi” dedi.

TASARRUF SAĞLANACAK

Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan Mastercard ve Visa gibi ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alabilecek.Şu anda Türkiye’de yapılan ödemelerin yüzde 40’lık bölümünün kart kullanılarak yapıldığının altını çizen Canko, “Bankacılık sektörü ile tanışmamış geri kalan yüzde 60’lık kesim TROY’un hedef kitlesi. TROY ile tasarruf sağlayacak olan bankalar, bu tasarrufu tüketicilere pozitif yönde yansıtabilir. TROY’a sektördeki tüm bankalar destek veriyor” diye konuştu.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Dünyadaki gelişmelere dikkat çeken BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Küresel düzeyde 1 milyarın üzerindeki kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacı giderek artıyor. Çeşitli ülkelerde de, yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yöntemi mevcut. Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye baktığımızda alternatif bir ödeme yöntemi yaratacak güce sahibiz. Sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vakti geldi” dedi.

TROY, 2016’DA HAZIR 

Türkiye’deki bankalar , BKM çatısı altında güçlerini birleştirdi ve Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdi. “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” markası ise Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y , harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu…. BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” TROY’un, 2016 yılı içerisinde hayata geçirilebilecek şekilde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“TÜRKİYE KAZANSIN İSTİYORUZ”

Türkiye’nin “Yeni Ödemi Yöntemi”ni kullanmak için geri sayımın başladığını söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Ödeme yaparken ya da alırken işlemler yine güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin, hem Türkiye’ye özel olsun hem Türkiye kazansın istiyoruz” dedi. Son 5 yılda büyük bir dönüşüm içinde olduklarını söyleyen Canko, bu süreçte nakitsiz toplum hedefine de dikkat çekerek, “Türkiye olarak hedefimiz 2023’te yüzde 100 nakitsiz topluma ulaşmak. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi, TROY ile, bu hedefe daha kolay ulaşacağımızı, Türkiye ekonomisine daha fazla değer katacağımızı düşünüyoruz. ” dedi.BKM Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’nin kendi ödeme yönteminin oluşturduğu yeni ortamın, bir bütün olarak büyük bir tasarruf yaratılmasını sağlayacağına dikkat çekti. Canko, “TROY’un bize yarattığı yeni koşullar ile bu tasarruf miktarının artacağını düşünüyoruz. TROY, bizim için, Türkiye ekonomisinin bütününde yaratacağı verimlilik ve tasarruf açısından önemli katkı sağlayacak” dedi.

-Haberturk

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir