Home İlginç haberler Zekayı geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 7 alışkanlık!

Zekayı geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 7 alışkanlık!

0

Hepimiz doğdumuzdan itibaren belirli bir zeka seviyesine sahip olduğumuzu ve bunu en iyi şekilde kullanıp limitlerini aşamayacağımıza inanmışızdır.Ama bilim bunun aksini söylüyor,zekayı arttırmanın mümkün olduğu bir gerçek.

Yeni alışkınlıklar kazandığımızda veya yeni şeyler öğrendiğimizde beyinde bulunan nöronlar arasında köprüler oluşuyor ve bu sayede bizi daha zeki hale getiriyor.Bu yazımızda bilimsel sebeplerinidie yazarak zekayı geliştirecek 7 alışkanlığı sizlerle paylaşıyoruz.

1. Beyin egzersizleri yapmak

Yapboz,kart oyunları’nın yanında zeka geliştiren bilgisayar oyunları gibi aktiviteler beyin egzersizi yapmak için ideal.Bu yöntem ile yapılan egzersizler nöronlar arasında yeni köprüler kuruyor ve yeni sinopsisler oluşuyor.

2. Okumak

İster gazete okuyun ister kitap ya da bir blog.Okumak sizin stresinizi azaltmaya yarar ve kendinizi iyi hissettirir hem analitik hem duygusal zekayı geliştiren okumak bunların yanında problem çözme yeteneğinizide arttırdığı için yöneticilik yeteneklerinizi de geliştirir.

3. Bir müzik aleti çalmak

Bir müzik aleti çalarak yaratıcılığınızı,analitik düşünceyi,matematik ve dil öğrenme yeteneklerinizi arttırabilirsiniz.Müzik aleti çalabilen kişilerin beynindeki loplar arasında bağlantıyı kuran korpus kallozumu’nu güçlendirdiği kanıtlanmış.

4. Düzenli egzersiz yapmak

Kafanıza estiğinde yaptığınız egzersizlerden bahsetmiyoruz tabi ki de,düzenli yapılan egzersizlerden bahsediyoruz.Düzenli egzersiz yaptığınızda hücreleriniz BDNF adı verilen öğrenme,hafıza ve odaklanma yeteneklerinizi geliştiren protenilerle beslenir.Bazı bilim adamlarına göre bütün gün hareket etmeden oturmanın bunun tam tersi bir etkiyi yaptığına ve yeteneklerinizi kaybetmenize sebep olacağını söylüyor.

5. Yeni bir dil öğrenmek

Hafıza geliştirmek için yapboz yapmayı bırakın onun yerine bir dil öğrenmeye gayret gösterin.Yapılan bir araştırmaya göre iki dil konuşan insanların tek dil konuşan insanlara göre yapboz yapma yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiş.Ayrıca iki dil bilen insanların sorun çözme tarafında daha proaktif olduğuda eklenmiş.Bir dil daha öğrenmek kişisel gelişiminiz için de faydalı olacaktır.

6. Düzenli öğrenin

Ortaokulda,lisede hatta üniversitede sınav dönemi yaklaştığı zaman kafayı derslere gömüp çalışıp sınavları geçtik.Peki ya sonra? Aradan geçen zamanla öğrendiklerimizin çoğunu unuttuk.Çünkü bir şeyi gerçekten öğrenmek için düzenli bir çalışma yapmak gerekiyor ve bu da zekayı geliştiriyor.

7. Meditasyon yapmak

Nefes egzersizleri,yoga veya ibadet nasıl medite olduğunuzun bir önemi yok.Dali Lama’nın yaptığı deneylerde meditasyon yapan insanların beyin dalgalarını izlemişler ve zeka geliştirdiğini kanıtlamışlar.Bu araştırmaların hepsinin ortak bir teması varsa zekanın daha fazla geliştirilebildiği ve bunun kişiye kaldığıdır.Sizde bu alışkanlıklardan bir kaçını deneyin garantisini veriyoruz faydasını göreceksiniz yukarıda okuduklarınızın hiçbiri zararlı birşey değil bundan birkaç yıl belki ay sonra bize teşekkür edersiniz belki ha AdBlock kullananlarınız var kullanmayın isterseniz birgün kalkar TeknOyun’a bakarsınız site yerinde yok bilin ki sunucu parasını ödeyememiş bir duvar dibinde ağlıyoruzdur.

 

Kerem Anıl Şengöl TeknOyun'un, Anıl Medya'nın, YT Magazin'in kurucusu ve yöneticisi falan filan ne yazılır daha bilemedim. Sosyal medya hesaplarım aşağıda bunuda yazıyım bari.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir