Cyberpunk 2077, Tüm Zamanların En Pahalı Oyunu Olacak

Polonyalı analist, CD Projekt Red’in yakında çıkacak olan RPG Cyberpunk 2077’nin tüm zamanların en pahalı oyunu olacağını ve maliyetlerinin yaklaşık 315 milyon $ ‘a ulaşacağını tahmin ediyorlar.

Tüm zamanların en büyük oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077‘nin bekleyişi bitmek üzere olduğu duyuruldu. CD Projekt Red, beş yıldan uzun süren geliştirmelerin ardından, Cyberpunk 2077‘nin resmi olarak lansmanının yapılacağını ve bu yıl projenin tamamlanacağını bildirdi.

Popüler The Witcher üçlemesini getiren geliştiriciler için uzun soluklu ve aynı zamanda oldukça pahalı görünüyor. Daha açık olmak gerekirse, bu yolculuk oyun tarihinin en pahalılarından biri olacak diye düşünülüyor.

Bu gerçekten olursa, Cyberpunk 2077, geliştirme ve pazarlama maliyetleri için 265 milyon dolar harcayan Rockstar’ın devasa GTA V bütçesini aşan tüm zamanların en pahalı oyunu olacak.

Bir çubukta iki karakter gösteren Cyberpunk 2077 ekran görüntüsü

Bu yılın başlarında, geliştirilmekte olan Star Citizen’in 2 milyondan fazla destekçiden 300 milyon dolar kazanç topladığı bildirildi, ancak Cyberpunk 2077′nin de bu rekoru kıracak gibi görülüyor.

CD Projekt Red’in son büyük oyunu The Witcher 3 Wild Hunt ile karşılaştırıldığında, Cyberpunk 2077‘nin geliştirme ve pazarlama maliyeti dört kat daha fazla ki bu kesinlikle şaşırtıcı bir fark. Görünüşe göre CD Projekt Red bu sefer pazarlama için çok para harcıyor. Son zamanlarda, New York City’deki Times Square’de bir ekranda CD Projekt Red’i 2,5 milyon dolara geri getiren bir Cyberpunk 2077 reklamı çıktı.

Analistler, bu yüksek üretim maliyetlerinin, 2020’nin sonunda 21 milyon kopyaya ve piyasaya sürüldükten bir yıl sonra 34 milyon kopyaya ulaşacağını tahmin ettikleri artan satışlarla telafi edileceğini tahmin ediyorlar ki bu kesinlikle CD Projekt Red için büyük bir başarı olacaktır.